Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u nedjelju da zapad "militarizira" jugoistočnu Aziju u pokušaju da obuzda ruske i kineske interese, pripremajući pozornicu za sukob između Rusije i zapadnih čelnika na samitu G20 na Baliju.
Lavrov će predvoditi rusko izaslanstvo na samitu - prvom takvom sastanku otkako je Moskva napala Ukrajinu u veljači - nakon što je Kremlj rekao da je predsjednik Vladimir Putin prezauzet da prisustvuje.
Ukrajina bi trebala dominirati dnevnim redom, a zapadni čelnici vjerojatno će se javno suprotstaviti Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu i potaknuti Kinu i Indiju - koje su obje ranije izrazile zabrinutost zbog rata - da kritiziraju postupke Moskve.
Govoreći tijekom konferencije za novinare na završetku samita Udruge država jugoistočne Azije (ASEAN) u Pnom Penu, Lavrov je prekorio Sjedinjene Države zbog njihovih postupaka u regiji, koju i Rusija i Zapad vide kao potencijalno strateško geopolitičko bojište u nadolazećim desetljećima.
"Sjedinjene Države i njihovi NATO saveznici pokušavaju zagospodariti ovim prostorom", rekao je Lavrov novinarima.
Rekao je da je indo-pacifička strategija Joea Bidena pokušaj zaobilaženja "inkluzivnih struktura" za regionalnu suradnju i da će uključivati "militarizaciju ove regije s očitim fokusom na obuzdavanje Kine i obuzdavanje ruskih interesa u azijsko-pacifičkoj regiji".
Biden je čelnicima jugoistočne Azije rekao da je Washington predan izgradnji "Indo-Pacifika koji je slobodan i otvoren, stabilan i napredan, odlučan i siguran" dok je predstavljao sveobuhvatno strateško partnerstvo između Sjedinjenih Država i regije.
Ni Sjedinjene Države ni Rusija nisu članice ASEAN-a, deseteročlane skupine zemalja jugoistočne Azije, ali je nekoliko svjetskih čelnika prisustvovalo razgovorima uoči samita G20 sljedećeg tjedna na Baliju.
Rusija je nastojala poticati puno bliže gospodarske, političke i sigurnosne veze s Azijom otkako je Zapad Moskvi nametnuo sankcije bez presedana kao odgovor na invaziju na Ukrajinu.
Putin prikazuje Rusiju i Kinu kao vođe globalne pobune protiv postsovjetske globalne dominacije Sjedinjenih Država i Zapada. Sjedinjene Države navode Kinu i Rusiju kao dvije glavne globalne prijetnje.