Bijes prema svima koji ne vjeruju u iste stvari. Bizarna slika svijeta kao mjesta u kojem iza svakog ugla vrebaju prijetnje po očuvanje islama. To su središnji elementi ideologije terorističke organizacije Islamska država. No, tu ideologiju nisu smislili sami, prije se može reći da je posuđena od vehabija i dodatno zaoštrena. Radikalno konzervativno tumačenje sunitskog islama, u Kraljevini Saudijskoj Arabiji je državna religija, piše Deutsche Welle.
"Mrziti nevjernike"
"Svaka religija osim islama je pogrešna", pisalo je u uvodu u jedan školski udžbenik u Saudijskoj Arabiji. Tu je i mali test, takozvani multiple choice, pa tako je na pitanje: "Tko umre izvan islama, ide u..." ispravan odgovor "pakao". Drugi zadatak je da se navedu primjeri "pogrešnih religija", recimo judaizam, kršćanstvo...
Starijim školarcima već se daju praktična uputstva za život, recimo da "prava vjera" podrazumijeva, da treba "mrziti politeiste i nevjernike", ali da se prema njima ne postupa nepravedno pri čemu ostaje nedefinirano što je pravedno, a što nepravedno. "Muslimanu je zabranjeno da bude vjerni prijatelj čovjeku koji ne vjeruje u Alaha i njegovog proroka, ili se bori protiv islama."
Izdavač država, a autori imami
Spomenuti primjeri su iz udžbenika za školsku 2005. godinu, a analizirao ih je Centar za religijske slobode, trust mozgova koji pripada zakladi Freedom House. Trust mozgova ne ostavlja nimalo sumnje da je ovakav nastavni materijal diktiran s najvišeg mjesta – izdavač je država, a za redakciju su zaduženi imami koji plaću primaju iz državne blagajne.
Do sličnog zaključka je došla i jedna studija iz Saudijske Arabije. Američki ministarstvo vanjskih poslova je prije tri godine naručilo sljedeću studiju o saudijskim udžbenicima, ali njeni nalazi nikada nisu objavljeni.
87 milijardi investirano u religijsku propagandu
Svoje službeno tumačenje vjere Saudijska Arabija izvozi po cijelom svijetu. Prema računici jednog bivšeg američkog ambasadora, Kraljevstvo je u posljednjih 25 godina investiralo 87 milijardi dolara u religijsku propagandu. Ova suma, piše dalje taj diplomat, vjerojatno je i dodatno uvećana nakon znatnog skoka cijene nafte, koja je godinama bila visoka. Novac odlazi u izgradnju džamija, medresa, njime se obučavaju imami, financira izdavaštvo, tiskaj vehabitski tekstovi.
Veliki dio novca odlazi u gospodarski slabe, ali mnogoljudne muslimanske zemlje jugoistočne Azije: Pakistan, Indoneziju, Filipine, Maleziju. U dijelovima Afrike se također vrbuju nove vehabije. Za ljude u mnogim dijelovima svijeta su vehabitske škole jedina mogućnost obrazovanja. No, Saudijska Arabija financira džamije i institucije i na Zapadu.
Osim ideološke blizine s Islamskom državom, tu je i konkretnija, financijska pomoć. Teško je reći na kolike sume iz Saudijske Arabije mogu računati teroristi. Novac se prebacuje takozvanim havala-sustavom, gdje se umjesto službenih bankovnih računa za prijenos gotovine koriste osobe od povjerenja. Također je nejasno da li i u kojoj mjeri službeni Rijad podržava teroriste.
Presjekli veze po kojima su bili poznati
U međuvremenu se Saudijska Arabija distancirala od nasilja Islamske države. Veliki muftija ove monarhije je prošle godine, govoreći o Al Kaidi i IS-u, rekao da radikalne i terorističke ideje nemaju ništa s islamom. "Njihovi zagovarači su najveći neprijatelji islama."
Francuski istraživač islama Pierre-Jean Luizzard u knjizi "Zamka IS" kaže da Saudijska Arabija danas određene fenomene proglašava za terorističke iako su prije nekoliko godina ili čak mjeseci smatrani najvećom podrškom vehabizmu. "Izgleda da je saudijski režim u rekordnom roku presjekao veze koje su ga odlikovale. To je politički sustav koji kao malo koji režim svijeta nudi primjer paradoksa: s jedne strane izvozi vehabističku ideologiju, a s druge strane se podčinjava američkim interesima", prenosi Deutsche Welle.
Deutsche Welle/Danas.hr