Ukrajinci, u šali, znaju reći da je Kijev poput oka oluje. Dok oluja bijesni to je najsigurnije mjesto, ali u trenutku se situacija može promijeniti.
Zadnje poruke Ukrajine prema Rusiji su da: "ako kažete da neće biti rata onda povucite svoje vojnike". To je kazao ministar vanjskih poslovan i poručio da je diplomacija jedini ispravni put.
Nakon što telefonski razgovor obavi s ruskim predsjednikom Putinom, Boris Johnson sutra će doći u Kijev i sastati se s ukrajinskim predsjednikom. Dok traju pregovori u Ukrajini život ide dalje.
U Kijevu je već dva dana RTL-ova ekipa pa je naša reporterka Leona Šiljeg razgovarala je s dvoje studenata koji su u Ukrajini studirali hrvatski jezik.
"Ja sam iz Kijeva i trenutno nema nikakvih napetosti u Kijevu, ali priča se svašta", kaže Oleksandra Panfilova, koja inače radi u jednoj tvrtki kao prevoditeljica te surađuje sa Srbima, Hrvatima i Makedoncima.
"Mlade ljude u Kijevu muči sve kao i mlade ljude u drugim zemljama. Životni standard u Ukrajini je nizak, plaće su niske, a cijene visoke. Ljudi idu u Njemačku i Poljsku kako bi našli posao", tvrdi Oleksandra.
"Čula sam izjavu vašeg predsjednika i nije mi bilo ni malo drago jer je Ukrajina bila prva zemlja koja je podržala Hrvatsku za vrijeme raspada Jugoslavije i prva je priznala neovisnost. Nadam se da neće doći do rata i da nećemo ni trebati pomoć hrvatskih vojnika", kazala je bivša studentica hrvatskog jezika.
Student treće godine hrvatskog jezika, Vladislav Puškar, kaže kao i Oleksandra prati hrvatsku politiku te smatra da se izjave predsjednika Milanovića nisu odnosile na Ukrajinski narod. "Jer političari se mijenjaju, ali dobri odnosi između hrvatskog i ukrajinskog naroda ostaju", kaže Vladislav.
Vladislav je rekao da je odabrao studirati hrvatski jezik jer je čuo više puta da je Hrvatska lijepa zemlja i da su hrvatski građani dobri ljudi.