U Europi bi u 2015. godini moglo biti političkih potresa, piše BBC.
Istraživanje koje su proveli stručnjaci Economist Intelligence Unita (EIU), odjela za istraživanja časopisa The Economist, pokazuje kako su u Europi u porastu populističke stranke, a dosad glavni akteri na političkoj sceni prisiljeni ulaziti u ranije nazamislive kombinacije.
Europska "kriza demokracije" je rascjep između elita i glasača, tvrde u EIU. "U srcu Europe je zjapeća rupa na mjestu gdje bi trebale biti velike ideje", stoji u izvješću.
Fenomen se očituje u slaboj izlaznosti na izborima i smanjenju broja novih članova u političkim strankama.
Velika Britanija u svibnju izlazi na parlamentarne izbore i vrlo je velika vjerojatnost da će izbori proizvesti nestabilnu vladu. UKIP će prema istraživanju EIU-a oteti glasove i laburistima i konzervativcima, a Velikoj Britaniji slijedi dulje razdoblje političke nestabilnosti.
Druge zemlje u Europi kojima prijeti politička nestabilnost su Danska, Finska, Španjolska, Francuska, Švedska, Njemačka i Irska. U svim tim državama u usponu su populistički pokreti.
Strah od domino efekta
Grčka ove nedjelje izlazi na prijeveremene izbore na kojima bi prema svim predviđanjima mogla pobijediti stranka Syriza. U EIU smatraju da bi ovakav scenarij mogao izazvati domino efekt u cijeloj Europskoj uniji te izazvati valove političkih prevrata.
"Izbor vlade koja bi došla iz redova Syrize doveo bi do visoke destabilizacije, na unutarnjem i vanjskom planu. Gotovo je sigurno da bi to izazvalo krizu u odnosima između Grčke u njenih međunarodnih kreditora, budući da je otpis dugova u temeljima njihove politričke platforme", stoji u izvješću.