Prema preliminarnim rezultatima, PDK vodi s oko 31 posto glasova, na drugom mjestu je Demokratski savez Kosova (LDK) Ise Mustafa s 25,30 posto, a slijedi Samoopredjeljenje Aljbina Kurtija s 9,77 posto glasova.
Građanska inicijativa Srpska lista, koju podupire vlada u Beogradu, osvojila je 6,99 posto glasova i četvrta je po snazi, pokazuju dosadašnji preliminarni rezultati.
Temeljem približno 17 posto prebrojanih glasačkih listića PDK vodi s 31,2 posto glasova i, prema projekciji izbornih rezultata koalicije nevladinih organizacija Demokracija na djelu, bit će pobjednik izbora gotovo identičnom projekcijom konačnog izbornog rezultata. Prema izvješćima iz Prištine, koje prenose elektronički mediji u Beogradu, zamjenik predsjednika PDP Kadri Veseli je na tiskovnoj konferenciji pozvao ostale stranke da priznaju rezultat izbora, a članovi i pristaše ove stranke već su počeli slaviti na prištinskim ulicama.
"Kosovo i njegovi građani prošli su s dostojanstvom i zrelošću ovaj test konsolidacije naše države", napisala je na Twitteru predsjednica Kosova Atifete Jahjaga.
Premijer Hashim Thaci ocijenio je da su "svi građani Kosova i sve političke partije poslali najbolju poruku svijetu da na Kosovu funkcionira demokracija” i da je na Kosovu dostignut standard "mirnih skandinavskih izbora".
Prijevremene parlamentarne izbore obilježila je izlaznost od oko 42 posto, što je manje nego na prethodnim izborima, a upadljiva je i mala izlaznost u četiri većinski srpske općine na sjeveru Kosova.
Pravo glasa na izborima za 120 zastupnika kosovskog parlamenta imalo je 1.782.454 birača, što je za oko 40.000 građana više nego što je na Kosovu bilo stanovnika po popisu iz 2011. godine. Prema podacima Središnjeg izbornog povjerenstva pravo glasa iskoristilo je 747.451 ili 43,17 posto građana.
Izbori su prvi put organizirani na cijelom teritoriju Kosova te ih je uz opsežne mjere sigurnosti pratilo oko 2.000 domaćih i stranih promatrača.
Dužnosnica kosovskog tužiteljtsva zadužena za izbore Laura Pula priopćila je na tiskovnoj konferenciji da je policiji prijavljeno sedam slučajeva zloporabe na izborima, a uhićeno je osam osoba. Prema izvješćima i ranijim ocjenama zapadnih medija, izvanredni parlamentarni izbori na Kosovu su test i za premijera Hashima Thacija i za ambicije Kosova na putu ka EU, uz konstaticiju da se glasuje u ozračju "nezadovoljstva birača zbog siromaštva, nezaposlenosti i korupcije".
Za srpsku stranu su, prema ocjenama Beograda, izbori značajni zbog formiranja Zajednice srpskih općina i "otežavanja daljnje promocije i provođenja politike jednostrano proglašene neovisnosti Kosova".