Zadnja krpica kalifata Islamske države koji se protezao uzduž Sirije i Iraka je pod napadom. Članovi koalicije uz podršku SAD-a izjavili su u utorak da su započeli zadnji proboj kako bi izbacili militante iz Hajina u Siriji, zadnjem preostalom dragocjenom uporištu u kojem je kalifat i nastao, piše The New York Times.
Napad je zadnje poglavlje rata koji je započeo prije više od četiri godine, nakon što je Islamska država zauzela velika područja Iraka i Sirije te proglasila kalifat. Skupina je izgubila svoj zadnji teritorij u Iraku prošle godine. Kalifat je stavio Islamsku državu na kartu fizički i politički.
Skupina se domogla većine industrija i poreznih obveznika, stvarajući ogromne svote kako bi financirala ratne napore, uključujući uvježbavanje boraca u izvršavanju terorističkih napada u Europi. Kalifat je također poslužio kao snažan alat za vrbovanje.
Moćna teroristička organizacija
Kako se njihov teritorij skupljao, tako je broj stranaca vrbovanih u Iraku i Siriji pao. Ipak, sigurnosni analitičari kažu da će, čak i nakon poraza skupine koji se očekuje u Hajinu, Islamska država ostati moćna teroristička snaga.
Islamska država ostaje jednako odlučna u izvođenju teroristički napada na Zapadu, ali napredovanje protuterorizma i provođenje zakona su zaustavile mnoge njihove napore, piše The New York Times.
Hajin, koji se nalazi na obali rijeke Eufrat u istočnoj Siriji, ima samo nekoliko većih ulica i jednu državnu bolnicu. Procjenjuje se da 60.000 ljudi živi u gradu i u okolnim selima.
Borba će potrajati dva do tri mjeseca
Sirijske demokratske snage, milicija predvođena Kurdima, koja se bori zajedno sa SAD-om i njihovim saveznicima, protiv Islamske države u Siriji, pripremaju se za žestok napad. Jedan visoki vojni dužnosnik procjenjuje da će borba trajati dva do tri mjeseca.
Zbog veličine Hajina, to se čini iznenađujuće dugo. Gradovi pod kontrolom Islamske države s populacijom 1,5 do tri puta većom, uključujući Sinjar i Tal Afar u Iraku, pali su za nekoliko dana.
Razlika je u tome što su se džihadisti u tim bitkama strateški povukli, odabravši napuštanje svojih pozicija radi konsolidiranja i regrupiranja. Ovoga puta uzmak nije opcija, piše The New York Times.
This picture taken in Kafr Ain on September 7, 2018, shows members of the Syrian Civil Defence, also known as the "White Helmets", carrying a victim after airstrikes, four kilometers east of Khan Shaykhun in the southern countryside of Idlib province.
Teroristi su se pripremili za bijeg iz Idliba
"Očekujemo dugu i tešku borbu," rekao je zapovijednik Sean J. Ryan, glasnogovornik vojne koalicije predvođene SAD-om u Bagdadu. "Ti su borci opaki momci koji nemaju kamo otići".
Zračnim nadzorom je potvrđeno da su borci imali na umu opseg njihova zadnjeg obračuna, postavivši eksplozivne naprave na ceste koje vode u to područje. Kako bi omogućili bijeg, zakopali su velike količine novca u nasipima pijeska te su sakrili oružje i municiju u špilje i podzemne prolaze, strateški pozicionirajući resurse u pustinji, kažu analitičari.
Tuneli omogućuju militantima da se pomiču od kuće do kuće, a da ne budu vidljivi iz zraka. Neki prolazi povezuju njihove vojne baze, izjavio je The New York Timesu jedan mještanin.
Koalicija pokušava minimizirati humanitarnu katastrofu
Budući da znaju da koalicija pokušava minimalizirati broj civilnih žrtava, militanti su zarobili ljude u gradu, nadzirući ceste i postavljajući snajpere, rekao je The New York Timesu drugi mještanin. Snage koje se bore s džihadistima na kopnu izmiješane su od kurdskih i arapskih milicija koje su blisko surađivale za međunarodnu koaliciju predvođenu SAD-om kako bi potisnule džihadiste.
U izjavi Sirijskih demokratskih snaga u kojoj najavljuju početak kampanje u Hajinu stoji da će koalicija osigurati zračnu podršku u nadzoru te identifikaciji i gađanju meta. Također će biti koordinirana s jedinicama iračke artiljerije u napadima na pozicije Islamske države.
Napad na Hajin je jedna od dvije kasne bitke koje se odvijaju u Siriji. Na sjeveru sirijske snage i njihovi ruski saveznici se pripremaju na invaziju pokrajine Idlib, zadnjeg komadića teritorija pod kontrolom pobunjenika, pojačavajući strah od humanitarne katastrofe.
Skupina ima jednak broj boraca kao i 2014.
Jednom imajući pod kontrolom teritorij veličine Britanije, Islamska je država spala na posljednjih 518 četvornih kilometara, navodi zapovjednik Ryan. Skupina je izgubila sve osim jednog postotka teritorija koji je držala u Siriji i Iraku, iako nastavlja rasti u svojim podružnicama u Aziji i Africi.
Bilo je potrebno više od četiri godine, više od 29.000 napada i tisuću života vojnika da bi koalicija predvođena SAD-om povratila površinu koju je držala skupina, piše The New York Times.
Podaci koje su prikupili Ministarstvo obrane SAD-a i Ujedinjeni narodi pokazuje da skupina ima onoliko boraca koliko ih je imala na vrhuncu kalifata 2014. godine, sa 20 tisuća do 31.500 članova samo u Siriji i Iraku te tisuće drugih koji se šire po brojnim drugim državama gdje se je preselila.
This picture shows the destructions after govenrment forces' bombings in the town of Al Habit on the southern edges of the rebel-held Idlib province on September 9, 2018. Russian air strikes on Syria's last major rebel bastion today were the "most violent" in a month since Damascus and its ally Moscow started threatening it with an imminent attack around a month ago, a monitor said. / AFP PHOTO /
Jačina skupine kao i prije četiri godina
Ako su te brojke točne, tada se podudaraju s CIA-inom procjenom o jačini skupine prije četiri godine, kada je vladala populacijom od više od 12 milijuna ljudi. Visoki dužnosnici Pentagona i Bijele kuće kažu da je stvarna brojka mnogo manja.
No treće izvješće, koje će ubrzo objaviti Centar za strateške i međunarodne studije, podržava veće procjene, zaključivši da Islamska država još ima 25 tisuća boraca. Ipak, gubitak teritorija je smanjio njenu moć, piše The New York Times.
Na vrhuncu kalifata, Islamska država je funkcionirala kao vlada. Osiguravala je plaće borcima i stipendije njihovim obiteljima, kao i javne usluge u rasponu od potvrda o braku do prikupljanja otpada.
Napad na Idlib ne znači njihov dugotrajan poraz
Sigurni raj u kojim su militanti uživali također im je omogućio inovacije. Podučili su se izradi oružja u industrijskim razmjerima, pokrenuli su vlastiti program dronova te su poboljšali metodu internetskog vrbovanja što im je omogućilo izvođenje terorističkih zavjera na udaljenosti daljinskog upravljača.
No tjeranje militanata s njihova teritorija neće biti dovoljno da pridonese njihovu dugotrajnom porazu, izjavili su službenici i analitičari. Islamska država ostaje sposobna popraviti štetu diljem svijeta, inspirirajući pristaše da se uhvate pištolja, bombe ili čak automobila, piše The New York Times.
Političari su počeli skupljati lake političke bodove opisujući Islamsku državu kao poraženu, čak desetkovanu. Američki predsjednik Donald Trump je otišao tako daleko da je koristio frazu "potpuno izbrisani".
'Samo smo pomaknuli sat unatrag'
No analitičari koji proučavaju skupinu otkako se ubacila u Irak nakon američke invazije 2003. godine, ističu da u posljednjih 15 godina Islamska država je držala značajnija teritorijalna područja u posljednje četiri. Sada će se preobraziti u organizaciju kakva je bila prije kalifata.
"Gledamo na to kao na definirajuće razdoblje Islamske države, ali kalifat je samo odstupanje", rekao je Colin P. Clarke, viši znanstveni suradnik u Soufan Centru, njujorškoj istraživačkoj skupini koja se bavi sigurnosnim prijetnjama, te autor izvješća grupe."
"Samo smo pomakli sat unatrag," rekao je Knights. Teritorijalne ambicije skupine bile su jasne od početka. Od 2006. militanti su se nazivali Islamskom državom Iraka, premda nisu osvojili nikakvu zemlju. Međutim, tijekom prvog desetljeća postojanja, bezdržavna grupa uzrokovala je golemu štetu samoubilačkim napadima te ubojstvom nebrojnih civila kao i tisuća članova snaga.
This picture taken on September 6, 2018 shows a member of the Syrian Civil Defence, also known as the "White Helmets", walking through the wreckage of their centre which was destroyed by government forces' bombardment in the town of al-Tamana on the southern edges of the rebel-held Idlib province. Rescue workers in Syria's northwestern Idlib province said on September 6 that they were forced to halt operations in the rebel-held town after air strikes damaged their centre there. The White Helmets rescue force said a salvo of rockets and shells hit their headquarters followed by air strikes.
Na rubu poraza prilikom povlačenja američkih trupa iz Iraka
Organizacija je napokon dovedena do ruba poraza 2011. godine, nakon zajedničke protupobunjeničke operacije. Kako su se američke trupe povukle iz Iraka, procijenjeno je da skupina nema više od 700 boraca.
Ali tri godine kasnije, skupina je uzvratila protuudarcem. Zauzela je jedan od najvećih iračkih gradova, Mosul, s populacijom od oko milijun i 500 tisuća stanovnika, kao i Tal Afar, Sinjar, Falluju, Ramadi i brojna manja naselja između navedenih gradova. U Siriji je zauzela Raqqu, s populacijom većom od 200 tisuća stanovnika.
Mjesecima prije nego što je irački premijer Haider al-Abadi proglasio "finalnu pobjedu"nad skupinom 2017. godine, tri iračke pokrajine su zabilježile porast broja napada, piše The New York Times.
Analitičari koji prate Islamsku državu koriste tri vrste podataka kako bi procijenili snagu skupine: veličina teritorija koja je pod kontrolom skupine, jačina njihovih trupa te broj i učestalost napada, piše The New York Times.
Snaga trupa ove skupine 25 tisuća ljudi
Premda će sa zauzećem Hajina prvi od triju indikatora biti blizu nule, ostala dva su sasvim druga stvar. Preostali borci Islamske države možda su sada raspršeni, ali su brojni te još uvijek predstavljaju prijetnju.
"Procjene koje imamo za Irak i Siriju su prilično velika brojka", rekao je Seth G. Jones, viši savjetnik Centra za strateške i međunarodne studije te autor predstojeće studije koja procjenjuje da je snaga trupa ove skupine 25 tisuća ljudi. "To je važno jer pokazuje da je struktura ćelija uredna. Oni ne kontroliraju teritorij, ali imaju sposobnost udariti snage."
Uspješni u poticanju napada izvan Bliskog istoka
Islamska država također ostaje dobro pozicionirana što se tiče poticanja terorističkih napada izvan Bliskog istoka, od napada malog raspona poput ubojstva četvero biciklista u Tadžikistanu ove godine do napada kamionom u Nici 2016. godine, u kojem je poginulo 80 ljudi.
Ipak, nasilje je tamo manje strašno nego što je nekad bilo. Skupina je nekoć mogla u napadima na Bagdad ubiti više od 150 ljudi. Sada se preusmjerila na manje samoubilačke napade, zasjede, ciljane egzekucije, posebno seoskih poglavica, poznatih kao moktari.
Syrian protesters wave the flag of the opposition as they demonstrate against the regime and its ally Russia, in the rebel-held city of Idlib on September 7, 2018. Damascus has every right to take back all its territory, Russian President Vladimir Putin told a summit on September 7 expected to decide the fate of Syria's last major rebel bastion Idlib. The legitimate Syrian government has a right and must eventually take under control all of its national territory," Putin told Iran's Hassan Rouhani and Turkish leader Recep Tayyip Erdogan at the summit.
Tjedno tri napada na najvažniju osobu u selu
Knights, koji bilježi ta smaknuća na nižim razinama, procjenjuje da su barem tri moktara ubijena ili ranjena svakoga tjedna u Iraku, podcjenjujući službene deklaracije po kojima su militanti svladani.
"To znači da 14 puta mjesečno najvažniju osobu u selu ubije ili teško rani Islamska država", izjavio je. "Pod tim okolnostima, osjećaju li se ti ljudi da su oslobođeni? Prestanak takve vrste ciljanog nasilja je pravi izazov te je mnogo teže osloboditi gradove od boraca Islamske države."
Vjeruje se da preko oslobođenih područja pripadnici Islamske države se natrag stapaju s populacijom. Vraćaju se i skrivaju u ćelijama koje čine šačica boraca te zauzimaju mrežu sigurnih kuća, kažu analitičari. Neki vjeruju da oni očekuju odlazak američkih trupa iz Sirije kako bi se pokušali vratiti. Ako to uspiju, predstavljat će drugačiju vrstu prijetnje.