Hrvatska predsjednica koja će se u Australiji sastati s premijerom Malcolmom Turnbullom i drugim visokim australskim dužnosnicima, susrela se u nedjelju s predstavnicima hrvatske zajednice Novog Južnog Walesa, javlja Hrvatski radio SBS.
Predsjednica je posjetila Hrvatski katolički centar te nazočila svetoj misi u prepunoj crkvi sv. Nikole Tavelića u parku St. John, javlja radio na hrvatskom jeziku.
Nakon mise Grabar-Kitarović održala je kratki govor i otkrila spomen ploče pored kapelice Gospe Trsatske, koja je postavljena u čast njezina dolaska, a nakon ručka u umirovljeničkom naselju "Kardinal Stepinac" predsjednica se prošetala pozdravljajući okupljene, javlja radio.
U svim gradovima koje će posjetiti tijekom puta po Australiji, a to su Sydney, Canberra, Melbourne, Adelaide i Port Lincoln, predsjednica će se sastati s članovima hrvatske zajednice, a svečane večere planirane su u klubu Punchbowl u Sydneyu, te u Hrvatskom katoličkom centru Sunshine u Melbourneu.
Od Franje Tuđmana
Predsjednica Grabar-Kitarović prvi je šef hrvatske države koji posjećuje Australiju i Novi Zeland nakon 22 godine i posjeta Franje Tuđmana, što su u petak na svojim mrežnim stranicama pozdravili premijeri tih zemalja.
Premijer Turnbull, koji će s Grabar-Kitarović razgovarati u Canberri, objavio je na mrežnoj stranici da Australija jako cijeni svoje srdačne odnose s Hrvatskom i podsjetio da se ove godine obilježava 25. godišnjica uspostave diplomatskih odnosa dviju zemalja.
"Posjet hrvatske predsjednice prigoda je za obilježavanje velikog doprinosa australsko-hrvatske zajednice australskom multikulturnom društvu. Više od 43 tisuće ljudi rođenih u Hrvatskoj živi u Australiji, a još ih 133 tisuće ima hrvatsko porijeklo", rekao je Turnbull i najavio da će s Grabar-Kitarović razgovarati o jačanju poslovnih i drugih veza s Hrvatskom.
Novi Zeland i Hrvatska
U odvojenu priopćenju premijer Bill English objavio je da Novi Zeland ima tople i konstruktivne odnose s Hrvatskom.
"Velika hrvatska zajednica koja je na Novom Zelandu našla svoj dom brojne godine snažno doprinosi našem gospodarstvu, kulturnom i političkom životu", kaže English i najavljuje brojne teme razgovora s Grabar-Kitarović, uključujući "njezino viđenje nedavnih događaja u Europi i prigoda da Novi Zeland ojača odnose s tom regijom".
Australija i Novi Zeland članice su Commonwealtha i stoga pozorno prate događanja oko Brexita te tragaju za novim partnerima u EU-u, a na Pantovčaku su uoči predsjedničina posjeta istaknuli da je Hrvatska jedna od članica na koju mogu računati, posebice imajući u vidu činjenicu da hrvatska zajednica predstavlja zajedničku sponu.
Grabar-Kitarović državnički posjet Novom Zelandu počinje 19. kolovoza u Aucklandu, a na itineraru je i grad Wellington te se u Zagreb se vraća 23. kolovoza.
Pripreme trajale dvije godine
Na Pantovčaku kažu da se na pripremanju posjeta radilo zadnje dvije godine, te da su razmjene posjeta između dviju zemalja relativno rijetke i da su u njihovo organiziranje uvijek uključeni i australski i novozelandski Hrvati.
Gospodarski odnosi su na niskim razinama. Tako je 2016. robna razmjena Hrvatske s Australijom iznosila 27,5 milijuna američkih dolara, a s Novim Zelandom više nego skromnih šest milijuna dolara. Cilj posjeta je potaknuti nova partnerstava, otvaranje tržišta i ulaganje u Hrvatsku, kažu na Pantovčaku.
U Australiji će se predsjednici pridružiti predsjednik HGK Luka Burilović koji će potpisati memorandum o suradnji s australskim mješovitim komorama njihove četiri savezne države.