Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je, nikad otvorenije, zaprijetio nuklearnim udarom. "One koji nas ucjenjuju nuklearnim oružjem upozoravam da i mi posjedujemo oružje masovnog uništenja koje je modernije od onog koje ima NATO i upotrijebit ćemo ga kako bismo se zaštitili. Ne blefiram! Teritorijalna cjelovitost naše domovine, naša neovisnost i sloboda bit će osigurani, ponavljam, svim sredstvima koja imamo na raspolaganju. Oni koji nas pokušavaju ucijeniti nuklearnim oružjem, trebali bi znati da se vjetrovi mogu okrenuti u njihovu smjeru", poručio je ruski predsjednik u obraćanju u kojem je naredio i djelomičnu mobilizaciju za rat u Ukrajini.
Rusija ima gotovo šest tisuća nuklearnih bojevih glava
Oko ruskog nuklearnog naoružanja ne postoje javno objavljene precizne brojke. No, postoji velik broj procjena, a kao jedna od relevantnijih smatra se ona Udruženja američkih znanstvenika prema kojoj Rusija raspolaže s 5977 nuklearnih bojevih glava.
Ovdje su uključene i one koje su izvan stroja i koje bi trebale biti rastavljene, a njih je oko 1500. Od preostalih oko 4500, većina je strateško nuklearno oružje, balistički projektili ili rakete koje mogu gađati daleke mete. Ostatak je sitnije i manje destruktivno nuklearno oružje s malim dometom koje se koristi na bojištima ili na moru.
Prema procjenama stručnjaka, Rusija trenutno ima oko 1500 nuklearnih bojevih glava raspoređenih po bazama i podmornicama.
Usporedba s drugim zemljama
Devet zemalja posjeduje nuklearno oružje: Kina, Francuska, Indija, Izrael, Sjeverna Koreja, Pakistan, Rusija, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Zemlje NATO saveza zajedno imaju oko 5943 nuklearnih glava. Od tog broja 5428 posjeduje SAD, 290 Francuska, a 225 Ujedinjeno Kraljevstvo.
Kina ima 350 bojevih glava, Pakistan 165, India 160, Izrael 90, a Sjeverna Koreja 20.
Izrael pak nikada nije formalno priznao da ima program nuklearnog naoružanja.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.