Nakon što je jučer odgođeno obraćanje, ruski predsjednik Vladimir Putin jutros se obratio naciji. U svojem je govoru proglasio djelomičnu mobilizaciju vojske. Ta djelomična mobilizacija uključuje samo one koji su trenutno u pričuvnom sastavu i one koji su već služili u vojsci, a ruski lider najavio je da će oni koji budu pozvani u sklopu mobilizacije imati sve pogodnosti kao i oni koji služe po ugovoru.
U obraćanju se ponovo obratio Zapadu koje te je izrekao nikad ozbiljnije prijetnje. "One koji nas ucjenjuju nuklearnim oružjem upozoravam da i mi posjedujemo oružje masovnog uništenja koje je modernije od onog koje ima NATO i upotrijebit ćemo ga kako bismo se zaštitili. Ne blefiram! Teritorijalna cjelovitost naše domovine, naša neovisnost i sloboda bit će osigurani, ponavljam, svim sredstvima koja imamo na raspolaganju. Oni koji nas pokušavaju ucijeniti nuklearnim oružjem, trebali bi znati da se vjetrovi mogu okrenuti u njihovu smjeru", poručio je Vladimir Putin.
Porast neraspoloženja u Rusiji
Bivši veleposlanik u Rusiji Božo Kovačević za Net.hr je prokomentirao Putinovo obraćanje naciji. "Osnovna zamisao specijalne vojne operacije sastojala se u tome da Ruska Federacija pokaže da može voditi rat, a da to većina stanovništva ne osjeti. S obzirom na neuspjeh specijalne vojne operacije u Ukrajini, predsjednik Putin morao je raspisati mobilizaciju", kaže nam Kovačević.
To znači, dodaje, da će sada svi građani Ruske Federacije "osjetiti posljedice avanture u Ukrajini, a to će za posljedicu imati porast neraspoloženja njegovom vlašću".
Što se tiče Putinovih prijetnji oružjem za masovno uništenje, Kovačević kaže da oružjem prijeti praktički od početka rata. "To je standardno, ali nije isključeno da će Rusija iskoristiti i oružje koje do sada nije koristila. To je sasvim sigurno najava daljnjeg uništenja Ukrajine, a najava mogućnosti upotrebe taktičkog nuklearnog naoružanja je po mom mišljenju znak panike, pouzdan znak da je Rusija neuspješna u tom ratu u Ukrajini", kaže Kovačević.
Iracionalne odluke nisu isključene
Na pitanje bi li tim oružjem mogao napasti Zapad, jer je prijetnje u govoru adresirao više Zapadu nego Ukrajini, Kovačević kaže da takve iracionalne odluke nisu isključene.
"Od početka je u ruskoj interpretaciji taj rat u Ukrajini rat protiv Zapada, ali kako Ukrajina nije članica NATO saveza, onda zemlje članice NATO-a nisu imale obvezu intervenirati u Ukrajini. Bi li Rusija bila spremna napasti NATO savez? Po mom mišljenju, ne bi, ali s obzirom na to da je odluka o ratu u Ukrajini bila iracionalna, time daljnje iracionalne odluke nisu isključene", kaže Kovačević.
"Neprestano, učestalo pozivanje na mogućnost upotrebe nuklearnog oružja je po mom mišljenju znak panike, znak da Rusija gubi rat u Ukrajini", zaključio je Božo Kovačević u razgovoru za Net.hr.