Najveći australski grad Sydney idućeg tjedna će prije najavljenog roka ukinuti neka ograničenja protiv širenja koronavirusa za cijepljene stanovnike, dok će odgoditi veće slobode obećane necijepljenim građanima.
Vlasti tim mjerama žele potaknuti cijepljenje, pa će tako cijepljenim osobama od 8. studenoga između ostalog biti dopušten neograničen broj gostiju u njihovim domovima, dok će pubovi i klubovi moći primiti više gostiju i ponovno otvoriti plesne podije.
Stupanje na snagu ovih mjera u Sydneyu, lučkom gradu s oko pet milijuna stanovnika, prvobitno je bilo planirano od 1. prosinca.
Mjere protiv koronavirusa u Australiji
Nasuprot tome, necijepljene osobe, kojima je trenutačno zabranjen pristup restoranima, barovima, teretanama i drugim rekreacijskim objektima, kao i trgovinama koje ne prodaju osnovne potrepštine, ostat će pod oštrijim ograničenjima do 15. prosinca, odnosno do kada stopa cijepljenih građana s dvije doze u saveznoj državi Novi Južni Wales ne dosegne 95 posto.
Kako piše Reuters, oko 88 posto stanovništva te države u dobi od 16 i više godina u potpunosti je cijepljeno, ali stopa cijepljenja prvom dozom se usporava kako se približava 94 posto.
Australija je u ponedjeljak nakon više od 18 mjeseci ukinula zabranu letenja svojim stanovnicima u inozemstvo i omogućila ulazak u zemlju bez karantene za potpuno cijepljene međunarodne putnike.
Međutim, promjene u početku utječu samo na Sydney, Melbourne i Canberru, dok druge države i teritoriji, shodno vlastitim zdravstvenim politikama i stopama cijepljenih, za ponovno otvaranje imaju različite vremenske rokove.
Broj slučajeva u Australiji
Za razliku od prve polovice godine koju je uglavnom provela bez prisutnosti virusa, u Australiji je potkraj lipnja započeo treći val potaknut zaraznijom delta varijantom virusa.
Dok su zbog izbijanja epidemije delta soja Sydney i Melbourne donedavno mjesecima bili u izolaciji, australski broj zaraženih covidom i dalje je daleko niži od mnogih usporedivih zemalja, s oko 173 tisuće slučajeva zaraze i 1756 smrtnih ishoda, pri čemu se oko 82 posto infekcija pripisuje upravo "delta valu".
Novi Južni Wales u utorak je prijavio 173 nova slučaja zaraze, u odnosu na 135 dan ranije, dok je država Victoria zabilježila 989 slučajeva, što je najmanji porast u više od mjesec dana.
Australski teritorij glavnog grada zabilježio je osam novih slučajeva, dok su druge države i teritorije bez prisutnosti virusa ili imaju vrlo malo slučajeva, piše Reuters.
Broj zaraženih u Brazilu, SAD-u i Kini
Brazil je u ponedjeljak zabilježio 98 novih smrtnih slučajeva od posljedica zaraze covidom-19, što je prema podacima tamošnjeg ministarstva zdravstva najmanji dnevni broj preminulih od travnja 2020. godine.
Ministarstvo je izvijestilo i o 3838 novih potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom. Inače, sa 607.922 smrtna ishoda, Brazil je po broju preminulih od covida drugi u svijetu, a ispred su samo Sjedinjene Države.
Kina je 1. studenoga prijavila 71 novi potvrđeni slučaj koronavirusa, u usporedbi sa 92 dan ranije.
Od novih zaraza, u 54 slučaja riječ je o lokalnoj transmisiji, dok ih je dan ranije bilo 59, priopćila je Nacionalna zdravstvena komisija.
Kina je izvijestila i o 13 novih asimptomatskih pacijenata, koje klasificira odvojeno od potvrđenih slučajeva, u usporedbi sa 24 takva slučaja dan ranije.
Nije bilo novih smrtnih slučajeva, pa se taj broj zadržao na 4636. Zaključno s jučerašnjim danom, kontinentalna Kina imala je ukupno 97.314 potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom.
Meksičko ministarstvo zdravlja izvijestilo je u ponedjeljak o još 99 potvrđenih smrtnih slučajeva od koronavirusa, čime je ukupan broj umrlih od zaraze virusom tijekom pandemije u toj zemlji porastao na 288.464.
Dužnosnici su napomenuli da su brojke o oboljelima i preminulima koje objavljuje ministarstvo vjerojatno značajno manje od stvarnih.