KOD HRVATSKE GRANICE OSNOVAN KRIZNI STOŽER: /

'Očekujemo pet do deset tisuća migranata'

Image
Foto: Ilustracija: Pixsell

Kladušani su izrazili na prvom sastanku Štaba negodovanje pristupom Ministarstva sigurnosti BiH, u čijoj je nadležnosti migrantska kriza,

12.2.2019.
16:50
Ilustracija: Pixsell
VOYO logo

Na inicijativu predstavnika mjesnih zajednica u Velikoj Kladuši osnovan je Krizni štab za migrantsku krizu. Naime, tijelo je osnovano zbog nezadovoljstva rješavanja problema koje je donio veliki priljev migranata prošle godine, a osnovano je na inicijativu Elvire Abdić Jelenović, kćeri načelnika Fikreta Abdića, koja obnaša funkciju predsjednice Općinske komisije za komunalne poslove i mjesne zajednice koja ujedno i predsjedava Kriznim štabom, piše Jutarnji list.

Image
SMIRUJE SE SITUACIJA NA GRANIČNOM PRIJELAZU MALJEVAC: /

Migranti shvatili da ne mogu u Hrvatsku pa se vraćaju u prihvatni centar

Image
SMIRUJE SE SITUACIJA NA GRANIČNOM PRIJELAZU MALJEVAC: /

Migranti shvatili da ne mogu u Hrvatsku pa se vraćaju u prihvatni centar

Kritika vlastima i apel sugrađanima

Kladušani su izrazili na prvom sastanku Štaba negodovanje pristupom Ministarstva sigurnosti BiH, u čijoj je nadležnosti migrantska kriza, zaključujući da je njihov odnos prema ovoj problematici “ignorantski”, a kritike su uputili i prema Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM) jer smatraju da svoj posao nisu kvalitetno obavili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boje se da će se dolaskom toplijih dana na područje Unsko-sanskog kantona sliti novih pet do deset tisuća migranata, a na sastanku su uputili apel sugrađanima da prestanu pružati usluge smještaja i prijevoza migranata jer tako krše zakone i pomažu ilegalne migracije.

Zahtjevi Kladušana

Na sastanku su donijeli zaključke prema kojima će odmah postupati. Među ostalim, traže da se na njihove sastanke uključe zapovjednik Granične policije te predstavnici Crvenog križa, Civilne zaštite i Doma zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kladušani traže od vlade Unsko-sanskog kantona povećanje budžeta za policiju i zapošljavanje novih policajaca zbog narušene sigurnosne situacije, a od inspektora za strance traže hitan nadzor u migrantskom kampu Miral te da se u međuvremenu preraspodijele policijski službenici iz uprava koje nemaju previše posla u IV. policijsku upravu Velika Kladuša.

Jedan od njihovih zahtjeva je i zatvaranje granice za migrante, kako za one koji im pristižu s Istoka tako i za one koje im vraća Republika Hrvatska. U slučaju da se ne ispune njihovi uvjeti, svoja će prava tražiti velikim prosvjedima.

Krizna situacija

"I proteklih smo mjeseci upozoravali na problem s migrantima, ali ništa se nije dogodilo. Sada imamo pojačan priljev novih migranata, kao i onih vraćenih iz EU. Zavladala je opća panika kod građana koji su prinuđeni sami se oduprijeti krizi, što ne bi bilo dobro za Veliku Kladušu, ali ni za BiH", izjavila je Elvira Abdić Jelenović dodajući kako se nada da će se problem početi ozbiljno rješavati.

Rekla je za Međunarodnu organizaciju za migracije kako ne pomaže, nego samo pogoršava kriznu situaciju, dodajući da se hitno mora nešto poduzeti kako stvar ne bi izmakla kontroli jer se riječ o “ljudima koji su drugačijeg mentaliteta i iz drugih civilizacija”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jednostavno, to je sukob mentalnih civilizacija i sukob mentalnih sklopova, to je nešto što još nismo imali, a država se ne organizira prema tome kao da se nešto događa", zaključila je Abdić Jelenović.

Zabrana priljeva

A na kantonalnoj razini sastala se Operativna grupa za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području Unsko-sanskog kantona koja od Ministarstva sigurnosti traži da uspostavi potpunu kontrolu nad prihvatnim centrima u kantonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako se to ne dogodi u sljedećih deset dana, Operativna grupa će rasformirati prihvatne centre po kantonu i zabraniti svaki novi priljev migranata u Unsko-sanski kanton", navodi kantonalni premijer Mustafa Ružnić,

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo