postavljena u jesen 2015. /

'Klopka' za migrante duga 116 km: slovenska 'žilet-žica' gotovo na četvrtini granice s Hrvatskom

Image
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Postavljanje ograde od tzv. žilet-žice Slovenija je počela u jesen 2015., a kako se migracijska kriza smirivala dio zapreka zamijenila je tzv. panel-ogradom zelene boje

30.9.2017.
14:05
Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
VOYO logo

Na  kopnenoj granici s Hrvatskom dugoj 671 kilometar do sada je sa slovenske strane postavljeno 116 kilometara tzv. "tehničkih zapreka" za onemogućavanje ilegalnih prelazaka migranata, izvijestila je slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar u pismenom odgovoru na zastupničko pitanje, prenose u subotu mediji.

Postavljanje ograde od tzv. žilet-žice  Slovenija je počela u jesen 2015., a kako se migracijska kriza smirivala dio zapreka zamijenila je tzv. panel-ogradom zelene boje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutačno je na granici 53 kilometra panel ograde i 113 kilometara žilet-žice, najviše na mjestima najpogodnijima za ilegalne prelaske.

Prema informaciji ministrice, u  mješovitim ophodnjama uz granicu s policijom sudjeluje i vojska i to radi učinkovitije zaštite zelene granice s Hrvatskom koja je ujedno i vanjska  granica Šengenske zone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvih osam mjeseci ove godine po podacima slovenskog ministarstva unutarnjih poslova na toj je granici registrirano više od 1275 ilegalnih prelazaka. Među njima je bilo najviše  Afganistanaca  - 498.

Slovenski premijer Miro Cerar u petak je na rubu neformalnog europskog summita u Tallinu s njemačkom kancelarkom AngelomMerkel i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom razgovarao i o pitanju Šengena.

Zona Šengena obuhvaća 26 država članica EU i funkcionira kao područje jedne države, s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola. Tu su praksu djelomice ukinule pojedine države članice zbog velikog migracijskog vala pa su uvele i unutarnje kontrole.  

Slovenija  želi ostati dio šengenskog prostora,  ali se energično protivi postavljanju granične kontrole na unutarnjim granicama država koje su dio tog prostora i stalnog produljavanja mjera unutarnje kontrole, rekao je Cerar u Tallinnu. Ustvrdio je da Slovenija dobro kontrolira svoje granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Šengenskoj zoni osim Bugarske i  Rumunjske nije ni Hrvatska čiji bi ulazak mogla blokirati Slovenija zbog hrvatskog neprihvaćanja arbitražne presude o granici. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo