Četiri riječi u Glasgowu će se ovih dana najviše ponavljati - ugljik, automobili, novac i šume. Mi bi smo rado dodali i riječ more. Jer Hrvatska je velikim dijelom položena uz more a oni koji žive uz more i na moru klimatske promjene će među prvima osjetiti. Ne zaustavi li se globalno zagrijavanje, razina Jadranskog mora povećala bi se od pola metra do metra. Time bi recimo dosad prestižni prvi red do mora, značio prvi red u moru.
Od Dinosaura, do poznatih sportaša i svjetskih celebritya - nema tko ovih dana ne upozorava da je krajnje vrijeme za spas planete. Političari isto ponavljaju snažne riječi.
"Ne možemo više imati planet koji je napravljen da funkcionira po pravilima koja se ne uklapaju u srce planeta, u njegovo srce", rekao je predsjednik Francuske Emmanuel Macron.
"Nismo tamo gdje trebamo biti", smatra njemačka kancelarka u odlasku Angela Merkel.
"Na nama je, čovječanstvu, da okončamo ovu prijetnju", rekao je predsjednik Vijeća Europe, Charles Michel.
Ali jake poruke ne znače ništa. Oni promjene samo najavljuju, ali u njih ne vjeruju. Od skupa za spas klime ne očekuje ništa ni Greta Thunberg ni prosvjednici u Glasgowu.
"Umjesto da smisle konkretne akcije za rješavanje klimatske krize, oni pričaju prazne priče. I dok sada govorimo, milijuni ljudi na svijetu pate od gladi, siromaštva i razaranja zbog klimatskih promjena", rekla je jedna od prosvjednica, Nafkote Dabi.
A ovo je cilj. Globalno zagrijavanje ispod 2 stupnja. Jer kada su se prvi put u Stockholmu sastali svjetski lideri da raspravljaju o klimi, bili smo na nuli. Do danas smo zemlju ugrijali za jedan stupanj, 2045., predviđaju stručnjaci, to će narasti za još pola stupnja. Ako se uskoro svi ne okrenemo zelenoj energiji za 80 godina zagrijat ćemo se za još tri stupnja. To bi donijelo sveopću kataklizmu. A da se svi dogovore da smanje emisiju i da ispoštuju dogovoreno - ovako bi išla ta linija zagrijavanja - ispod 2. Na 1.5 stupanj.
"Mi idemo prema svijetu koji je topliji za tri stupnja i to je veliki problem. Zašto? To zagrijavanje nije jednoliko, tijekom cijele godine. Nama se događaju ekstremni događaji. Ovo godine je bila klimatski bizarna situacija da u Kanadi imamo temperaturu gotovo 55 stupnjeva. To nije zabilježeno nikada. Probijanjem te granice od 1.5 takve stvari će nam se sve više događati, a to želimo izbjeći", rekao je klimatolog Državnog hidrometeorološkog zavoda, Ivan Güttler.
Želimo izbjeći i ovo. Nije Atlantida, ali jesu Zadar, Split i Pula za 80 godina prema procjenama neprofitne udruge Climate Central.
"Svjetsko more raste otprilike četiri milimetra svake godine, to možda ne zvuči puno, ali za 10 godina to je 4 i pol centimetra a za sto godina - pola metra. S tim da se mi bojimo da se taj trend ne ubrza. Do kraja stoljeća ne moramo očekivati masovno potapanje Hrvatske obale, ali dijelovi obale koji su niži, tu se često navodi obala Doline Neretve su pod visokim rizikom", rekao je Guttler.
UN u svojim predviđanjima upozorava da bi razina mora mogla narasti i do jednog metra. A to znači da bi recimo Singapore, Glasgow, Rio de Janeiro, Hong Kong - također mogli plivati pod vodom.
"Molimo svi zajedno da se plač Zemlje i plač siromašnih čuje i da ovaj sastanak donese odgovore koji ponuditi nadu budućim generacijama", poručio je nedavno papa Franjo.
Radikalno zaokretanje na zeleno. Smanjivanje emisija ugljikovog dioksida s 40 milijardi tona godišnje na nula do 2050., zaustavljanje krčenje šuma, ali i što brži prelazak prelazak na automobile koji manje zagađuju.
Mnogi su već summit u Glasgow osudili na propast jer nema predsjednika Kine, države koja najviše zagađuje atmosferu. Mnogima se zamjerio i američki predsjednik koji je u Europu došao u pratnji 80 automobila. Licemjerni dolasci - tako su to nazvali Britanci. 400 privatnih aviona u nedjelju je je letjelo za Glasgow. Avioni u kojima su oni koji bi trebali spasiti svijet.