Prije nego što je počeo ruski rat protiv Ukrajine, Kira Obedinski bila je radosna, voljena 12-godišnja djevojčica. Sada siroče, ozlijeđena i sama u bolnici pod ruskom kontrolom u istočnoj Ukrajini, postala je nesvjesni pijun u moskovskom informacijskom ratu.
Njezina majka umrla je kada je bila beba. Njezin otac Yevhen Obedinsky, bivši kapetan ukrajinske vaterpolske reprezentacije, ubijen je iz vatrenog oružja dok su se ruske snage borile u gradu Mariupolju na jugoistoku zemlje 17. ožujka.
Nekoliko dana kasnije, Kira i očeva djevojka pokušale su pješice pobjeći iz grada zajedno sa susjedima. No nakon što je ozlijeđena u eksploziji nagazne mine, Kira je prebačena u bolnicu u regiji Donjeck, koju kontroliraju separatisti koje podržava Moskva.
Sada se Kirin djed, Oleksander, boji da je više nikada neće vidjeti. Rekao je da ga je nazvao dužnosnik iz odcijepljene vlade u Donjecku i pozvao ga da otputuje tamo kako bi je preuzeo, što je nemoguće zbog ratnog stanja.
Kiru će poslati u sirotište u Rusiji
Kaže da je razgovarao s bolnicom i da mu je rečeno da će Kira na kraju biti poslana u sirotište u Rusiji.
Ruska vlada je saopćila da je pomogla prebaciti najmanje 60.000 Ukrajinaca na sigurno preko ruske granice. Ukrajinska vlada je rekla da je oko 40.000 premješteno protiv svoje volje, opisujući to kao otmicu i prisilnu deportaciju.
Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice rekao je da je više od 433.000 ukrajinskih izbjeglica stiglo u Rusiju od 24. veljače, kada su ruske snage napale Ukrajinu.
Ukrajinski dužnosnici rekli su da su tisuće prisilno deportirane na ruski teritorij nakon što su ruski vojnici blokirali siguran prolaz na teritorij pod kontrolom Ukrajine i premjestili evakuirane protiv njihove volje u udaljene dijelove Rusije.
Zelenskij: Rusija ljude koji bježe iz Mariupolja sili da idu u Rusiju
U razgovoru za CNN, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij optužio je Rusiju da tjera ljude koji bježe iz Mariupolja u Rusiju.
"Nekoliko tisuća, desetaka tisuća bilo je prisiljeno na evakuaciju u smjeru Ruske Federacije i ne znamo gdje su, nisu ostavili nikakav dokumentni trag", rekao je predsjednik za CNN.
"A među njima je nekoliko tisuća djece, želimo znati što im se dogodilo. Jesu li dobrog zdravlja. Nažalost, o tome jednostavno nema informacija."
Moskva je tvrdnje o prisilnim deportacijama proglasila lažima, navodeći da je Ukrajina ometala njezine napore da "evakuira" ljude u Rusiju.
'Imali smo dvije opcije - otiću u Rusiju ili umrijeti'
Ali CNN je razgovarao s nizom Ukrajinaca koji su rekli da su im dane samo dvije mogućnosti: otići u Rusiju ili umrijeti. U intervjuima s 10 ljudi, uključujući lokalne stanovnike Mariupolja i njihove najmilije, mnogi opisuju ruske vojnike i vojnike DPR-a kako silaze u skloništa za bombe i naređuju onima koji su unutra da odmah odu.
Nitko nije znao kamo ih vode. Pet je na kraju poslano u Rusiju; trojica su od tada uspjela pobjeći.
Ukrajinski i američki dužnosnici te neovisni promatrači za ljudska prava također su tvrdili da ruske i separatističke trupe procesuiraju desetke tisuća ukrajinskih civila kroz takozvane "filtracijske logore" gdje se oni biometrijski pregledavaju, a njihovi telefoni i dokumenti oduzimaju prije nego što budu poslati u Rusiju.
Rusi su oduzeli i Kirine dokumente
Oleksander je rekao da su Rusi također oduzeli Kirine dokumente i rekao da će joj u Rusiji biti dostavljeni novi.
Ruski mediji, koji su u više navrata umanjili brutalnost sukoba u Ukrajini, prikazali su snimku na kojoj Kira radosno priča o tome kako ponekad smije nazvati svog djeda.
To je "dokaz" da ona nije oteta, prema jednom ruskom TV voditelju, koji je tu tvrdnju nazvao još jednim "ukrajinskim lažnjakom".
U međuvremenu, Oleksander je dobio audio poruku od Kire koja mu govori da ne plače. Ali mlada djevojka koja je izgubila svoju obitelj, svoju slobodu i svoj dom u ratu u Rusiji, ne može zaustaviti vlastite suze.
"Nisam te vidjela tako dugo", kaže ona. "Želim plakati.”