U ratu protiv duhanskog dima neće birati sredstva

Najnoviji zakon koji bi trebao stupiti na snagu u Afganistanu zabranjuje pušenje na javnim mjestima. Njime bi se, navodno, trebala zaštititi djeca.

21.1.2014.
10:23
VOYO logo

''Pušenje je u suprotnosti s islamskim osnovnim načelima'', ovim riječima je završen govor u afganistanskom parlamentu, na sjednici tijekom koje je donesena odluka o zabrani pušenja na javnim mjestima. Islam, koji je u ovoj zemlji državna religija, zabranjuje bilo koji oblik konzumiranja opojnih ili otrovnih supstanci, navodi se u službenom objašnjenju zastupnika ovog novog zakona.

Još 2007. godine je donesena slična odluka, no ona se tada odnosila samo na pušenje u zgradama vlade, piše Deutsche Welle. Sada se, međutim, pušiti ne smije ni u restoranima, bolnicama i uredima. Kazna zbog kršenja ovog zakona iznosi oko četiri eura – iako zvuči smiješno, bitno je napomenuti da je prosječna mjesečna plaća u Afganistanu 35 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat duhanu, zabrana reklamiranja

"Osim toga, novi zakon predviđa i povišenje poreza na duhanske proizvode s dosadašnjih 14 na 50 posto od prodajne cijene'', navodi Zahir Sadat, zastupnik Zdravstvene komisije u afganistanskom Parlamentu. Zabranjuju se i reklame za cigarete na televizijskim programima, kao i plakati na javnim mjestima. Na njihova mjesta, tako glasi preporuka vlasti, sada bi mogli biti reklamirani razni programi antipušačkih kampanja.

Čemu sve to, pitaju se trenutno mnogi Afganistanci budući da ova zemlja ima daleko većih problema koje treba riješiti. Parlamentarni zastupnici na ovo pitanje odgovaraju da je zakon donesen iz "religioznih razloga, ali i zbog brige za zdravlje mladih…".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugrožena djeca

"Mali, donesi mi kutiju cigareta", većina djece u Afganistanu barem je jednom u životu već čula ovu rečenicu. Do sada su ona i mogla otići u trgovinu ili na kiosk i kupiti cigarete, i sebi i odraslima. Dosadašnji zakon maloljetnim osobama nije zabranjivao kupovinu.

Prema podacima afganistanskog Ministarstva zdravstva, 21 posto djece je u dobi do 10 godine života barem jednom zapušilo. 15 posto pušača je počelo konzumirati cigarete prije 15 godine. No, ono što je prema mišljenju vlasti posebno zastrašujuće je činjenica da je oko 70 posto djece izloženo dimu cigareta, što ih čini pasivnim pušačima, a mnoga djeca u Afganistanu i sama prodaju cigarete.

http://www.dw.de/kazna-za-pu%C5%A1enje-osmina-mjese%C4%8Dne-pla%C4%87e/a-17374069

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo