SULUDI DETALJI KATASTROFE /

Kapetan, čiji je teret razorio pola Bejruta, otkriva kako je vlasnik proglasio bankrot i posadu ostavio zarobljene gotovo bez hrane i vode

Image
Foto: AP

Direktor libanonske carine Badri Daher poslao je šest pisama nadležnima u kojima upozorava na prijeteću bombu, no nikada nije dobio nikakav odgovor.

7.8.2020.
16:30
AP
VOYO logo

Razorna eksplozija u Bejrutu ozlijedila je više od pet tisuća ljudi te odnijela 145 žrtava, a uzrok eksplozije je 2.750 tona amonij nitrata koji je stajao na istom mjestu u neadekvatnim uvjetima nevjerojatnih šest godina.

Libanonske vlasti otkrile su da su pritvorile 16 osoba u istrazi eksplozije u bejrutskim lučkim skladištima, a pravosudni izvor i lokalni mediji navode da je među pritvorenima i glavni direktor luke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A cijela priča oko te plutajuće bombe pune amonij nitrata počinje prije šest godina i uistinu je suluda. Njega je tamo dopremio teretni brod MV Rhosus 2014. koji se nalazio u vlasništvu ruskog biznismena koji danas živi na Cipru.

Bivši vlasnik - šuti

Image
Foto: AP

Riječ je o Igoru Grečuškinu, a bivši kapetan tog broda Boris Prokošev otkrio je za svjetske medije da i nakon ove stravične nesreće vlasnik se nije oglasio. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem je što je taj opasni otpad godinama bio uskladišten u hangaru u luci bez sigurnosnih mjera koje bi spriječile katastrofu koja se dogodila. 

S tim teretom brod je pod moldavskom zastavom zaglavio u bejrutskoj luci, iako njegovo odredište nije bio Libanon nego Mozambik.

Cijela priča počinje kada je kapetan broda Boris Prokošev zaustavio brod u Grčkoj kako bi napunio gorivo. U tom trenutku javlja mu se vlasnik broda koji mu govori da kompanija više nema novca za daljnji put te kako bi se on nastavio, mora u Bejrutu pokupiti dodatni teret kako bi tako pokrio putne troškove.

Proglasio bankrot i ostavio brod

Image
Foto: AP

Kapetan broda

Nakon toga brod pristaje u Bejrutu, ali lučke vlasti ga tamo zadržavaju zbog nedostatka dokumenata te otkrivaju kako nisu zadovoljeni uvjeti nužni za prijevoz  te kako brod ima neplaćene naknade luci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, priča u tom trenutku dobiva još apsurdniji nastavak. Zbog cijele situacije posada broda koju je činilo osam Ukrajinaca i dvojica Rusa bila je prisiljena ostati na brodu, a u toj cijeloj situaciji vlasnik Grečuškin proglasio je bankrot i samo - ostavio brod.

Image
Mnoštvo stradalih /

Strašna eksplozija smlavila je Bejrut sa zemljom: 'Ovako nešto, niti ja niti jedan Libanonac ne pamti'

Image
Mnoštvo stradalih /

Strašna eksplozija smlavila je Bejrut sa zemljom: 'Ovako nešto, niti ja niti jedan Libanonac ne pamti'

Nakon poprilično natezanja libanonske vlasti pustile su šest od deset članova posade, no četvorica su ostali zarobljeni na brodu punom eksplozivnog tereta i to gotovo godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prodali gorivo kako bi imali za odvjetnika

Image
Foto: AP

Jedan od članova posade, Rus, koji ostao zarobljen, otkrio je za svjetske medije kako je svakodnevno pisao Vladimiru Putinu o dramatičnom stanju na brodu na kojem je proveo 11 mjeseci s izuzetno malo zaliha hrane i vode.

"Na kraju smo morali prodati gorivo te smo s tim novcem angažirali odvjetnika", otkrio je kapetan CNN-u, koji je došao u posjed mailova koje su razmjenjivali kapetan i odvjetnik Charbel Dagher te koji pokazuju da je amonij nitrat iskrcan u bejrutskoj luci u studenom 2014. godine i ostavljen u skladištu sve do ove stravične tragedije.

Direktor libanonske carine Badri Daher stalno je upozoravao da se radi o "ekstremno opasnom" teretu te se obraćao bejrutskim sudovima kako pronašli rješenje te taj  opasni odložili na drugo mjesto.

To je potvrdio i sam Daher koji je CNN-u rekao da je poslao šest pisama nadležnima u kojima upozorava da je riječ o plutajućoj bombi, ali nikada nije dobio nikakav odgovor.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo