Od danas su u Austriji na snazi nova pravila za necijepljene osobe. To znači kako se u cijeloj zemlji primjenjuje 2G pravilo (preboljeli ili cijepljeni), a za one koji ne pripadaju u tu skupinu slijedi - lockdown.
Oni se tako smiju voziti na posao, ići u dućan i koristiti zdravstvene usluge.
Čekanje za ulazak u autobus u Beču, svi s maskama na licu
Dopušten im je i boravak na otvorenom ako je to u svrhu tjelesnog i mentalnog opuštanja, poput šetnji ili individualnih sportova.
FFP2 maske obavezne svugdje
FFP2 maske u Beču su obavezne još od 15. rujna u svim zatvorenim prostorima, poput dućana, javnog prijevoza, trgovačkih centara, na fakultetima, u frizerskim i kozmetičarskim salonima i tako dalje. Ta mjera i dalje ostaje na snazi.
No, sada je uz FFP2 masku potrebno posjedovati i covid-potvrdu.
Promjene u kafićima i restoranima
Necijepljeni tako sada neće moći sjesti u svoj omiljeni kafić i popiti kavu ili pojesti ručak u restoranu. Prije su to mogli s negativnim PCR testom kao dio 3G pravila, no od danas je i ta opcija maknuta sa stola.
Dok je još trajalo 3G pravilo u Beču prilikom odlaska u kafić osoba je morala prikazati covid-potvrdu te ako nije bila cijepljena, ako nije preboljela ili ako nije imala negativan PCR test unazad 72 sata, onda nije smjela sjesti u unutrašnji dio kafića, ali niti na terasu.
Provjera covid-potvrda u kafićima u Beču
Sada se to mijenja i u kafićima, restoranima, teretanama i ostalim zatvorenim prostorima gdje će moći biti samo cijepljene osobe i one koje su preboljele. Ponekada vas pitaju i za osobnu iskaznicu kako bi se uvjerili kako je to uistinu vaša covid-potvrda.
Hrvatica u Beču: 'Moramo se testirati svakih 48 sati'
Na fakultetima se situacija isto promijenila, ali nisu odlučili uvesti covid-potvrde kao što je to slučaj na zagrebačkoj Veterini.
Na fakultetima priznaju negativne PCR testove, jer austrijska Vlada želi da se obrazovanje "normalno" nastavi. Svoje iskustvo s nama je podijelila necijepljena Hrvatica Nina koja živi u Beču.
"Kontroliraju nas na ulasku u fakultet za što trebamo imati negativan PCR test. Inače, u Beču imamo besplatne testove. Svaka osoba ima pravo pokupiti osam testova za cijeli tjedan u Bipi i sami se testiramo kod kuće. Nakon toga testove odnesemo ili nazad u Bipu ili na fakultet i na aplikaciju nam stignu rezultati", kazala nam je Nina te dodaje kako se moraju testirati svakih 48 sati.
Korona testovi u Beču
Testovi funkcioniraju tako da se tekućina dobivena u kutijici grglja 30-ak sekundi nakon čega se ispljune u epruveticu. Sve se zatvori i odnose u obližnju Bipu.
Nina nam je iskomentirala i kontrolu covi- potvrda u javnom prijevozu. Kaže kako se u principu ne provjeravaju i kako joj to djeluje nemoguće te da se provjere većinom, barem za sada, odnose na ulice i parkove.
Kako bi sve funkcioniaralo kako treba brine se "virusna policija", a kazne se kreću i do 30.000 eura za organizatore ilegalnih događaja i do 3600 eura za građane koje krše 2G ili 3G pravilo na radnom mjestu. Ministar unutarnjih poslova Karl Nehammer najavio je kako svaki građanin može očekivati da će biti provjeren.