SVE SE PROMIJENILO 11. RUJNA /

Kako funkcionira sigurnosni sustav u kokpitu?

Nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. u zrakoplove diljem svijeta počela su se montirati vrata kokpita koja su u stanju spriječiti 'provalu' u prostor u kojem se nalaze piloti.

27.3.2015.
8:50
VOYO logo

U jednom video-filmu Airbusa iz 2002. godine, kratko nakon napada na World Trade Center u New Yorku, objašnjena je funkcija sigurnosnih vrata koja se tada počelo ugrađivati u letjelice. Na upit DW-a jedna je glasnogovornica Airbusa potvrdila autentičnost video-snimke. Ali je naglasila da Airbus ne želi komentirati ulogu vrata kokpita u slučaju tragedije Germanwigsovog aviona, budući da istraga još traje.

Cjelokupni sustav vrata kokpita sastoji se od pet glavnih komponenti. Najprije su to vrata (koja se ne može provaliti ili probiti vatrenim oružjem) s trostrukim elektronskim sustavom zaključavanja. Kroz "špijunku" piloti mogu proviriti van. Često su u kabini i video-kamere uz pomoć kojih piloti iz kokpita mogu pratiti što se događa u kabini s putnicima i ispred vrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao drugo, piloti na konzoli za upravljanje avionom imaju prekidač s tri opcije: "norm", "lock" i "unlock". Tim prekidačem "upravljaju" vratima. Kao treće: u kabini se nalazi i konzola s kombinacijom brojki i dvije lampice (crvena i zelena), te telefon kojim članovi posade mogu razgovarati s pilotima. Kao četvrto: u kokpitu se nalazi i zujalica, koja služi i kao zvonce i kao alarm. I kao peto: tu je i tlačni senzor koji reagira na pad tlaka u kokpitu, piše Deutsche Welle.

Zaštita pilota od provalnika

Uobičajeno je da se oba pilota nalaze u kokpitu i da su vrata zatvorena. U tom stanju vrata nije moguće otvoriti iz kabine s putnicima, zato što tamo nema kvake. Prekidač je na "norm", to znači da trostruka dodatna blokada vrata nije aktivirana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko npr. neka stjuardesa želi u kokpit, onda ona najprije nazove kapetana leta i pritisne "zvonce" na jednoj konzoli. Pilot prekidač okreće na "unlock" i stjuardesa može ući. Čim se vrata zatvore, automatski se uspostavlja "normalno", već opisano stanje.

Ukoliko bi netko pokušao ući u kokpit, a da se prije toga nije telefonski najavio, npr. kada bi netko pokucao na vrata, piloti bi morali biti sumnjičavi. U tom bi slučaju prekidač stavili na "lock" i tako aktivirali dodatne kračune. Na taj način oni se mogu osigurati da će vrata ostati zatvorena i ako netko nasilno pokuša provaliti u kokpit.

Što se događa u slučaju nužde?

Postoje i slučajevi kada osoblje iz kabine mora otvoriti vrata, npr. kako bi pilotima pružili prvu pomoć. To se potencijalno može dogoditi u slučaju trovanja plinom, kada oba pilota ostanu bez svijesti i više ne reagiraju na pozive iz kabine. U tom slučaju osoblje kabine u kokpit može ući uz pomoć jednog koda. Potrebno ga je ukucati u konzolu, i nakon toga u kokpitu se aktivira alarm, a pored prekidača za vrata gori "open".

Ukoliko piloti na to ne reagiraju, vrata se 30 sekundi kasnije automatski sama deblokiraju - i to na samo pet sekundi. U tih pet sekundi stjuardese mogu ući u kokpit kako bi pružile pomoć. Ukoliko su oba pilota pri svijesti i sumnjaju da je netko ilegalno došao u posjed koda za sigurnosna vrata kokpita, oni još uvijek mogu prekidač prebaciti na poziciju "lock". U tom slučaju vrata u svakom slučaju na pet minuta ostaju zatvorena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj scenarij bi se moglo razmotriti npr. u slučaju da teroristi muče osoblje u putničkoj kabini kako bi ih prisilili da otkriju taj kod.

Postoji još jedan scenarij po kojem se vrata otvaraju i to bez aktivne uloge pilota. U slučaju da senzor na stropu kabine u kokpit pošalje obavijest o padu tlaka. Ali i u tom slučaju vrijedi: ako je prekidač za vrata pritisnut na poziciju "lock", i u tom slučaju vrata ostaju blokirana samo pet minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo