List je došao do podataka da u Španjolskoj ima više od 3.4 milijuna praznih nekretnina, u Francuskoj i Italiji ih je više od 2 milijuna, u Njemačkoj 1.8 milijuna, a u Velikoj Britaniji više od 700.000. Velik broj praznih nekretnina postoji i u Irskoj (oko 400.000), Grčkoj (oko 300.000) i Portugalu (oko 735.000).
Većina ovih praznih nekretnina nalazi se u turističkim odmaralištima koja su izgrađena u građevinskoj 'groznici' uoči krize 2007. i 2008. godine. Također, uz ove nekretnine, koje nikad nisu useljene, na tisuće je poluizgrađenih objekata srušeno kako bi se povećale cijene postojećih nekretnina, tvrdi list.
U Europi oko 4.1 milijuna beskućnika
"To je nevjerojatno, to je ogroman broj", komentirao je David Ireland, izvršni direktor humanitarne udruge Empty Homes, koja zagovara da se prazne kuće daju na korištenje onima kojima treba krov nad glavom.
"Kuće se grade za stanovanje, ako se u njima ne živi onda nešto ozbiljno nije u redu s tržištem", kazao je Ireland. Kazao je i da se možda tih 11 milijuna praznih nekretnina 'ne nalazi na pravom mjestu', ali da ih 'ima dovoljno da se riješi problem beskućništva'. U Europi ima oko 4.1 milijuna beskućnika, po podacima koje ima Europska unija.
Gavin Smart iz nezavisne analitičke ustanove Chartered Institute of Housing je kazao kako su problem bogati investitori koji kupuju nekretnine, pa ih ostavljaju prazne dok ne dobiju na cijeni. Prošli mjesec je tako Guardian otkrio kako je trećina vila u najskupljem dijelu Londona prazna, a neke su i propale jer su prazne već 25 godina.
Neke su općine ipak nešto poduzele: primjerice, u Kataloniji su vlasti zaprijetile bankama da će ih kazniti sa 100.000 eura ukoliko stan (iz kojeg su deložirali stanara) ostane prazan dvije godine. U Terrassi, sjeverno od Barcelone, gradski su vijećnici bankama poručili da poduzmu 'sve akcije da nađu stanare' za više od 5.000 praznih nekretnina, ili da im u suprotnom prepuste stanove za socijalne slučajeve.