U pojedinim zemljama koje mogu utjecati na svjetsku ekonomiju kuha se nova recesija, upozorila je skupina utjecajnih bankara, prenosi Independent.
Naime, kinesko tržište pokazuje iste simptome kakve su pokazivale ekonomije SAD-a te Velike Britanije prije nego li je nastupila velika financijska kriza 2007. i 2008. godine, navodi se u izvještaju najstarije svjetske ekonomske organizacije BSI, poznate i pod nazivom 'centralna banka za centralne banke'. Ona, naime, okuplja predstavnike centralnih banaka iz 60 zemalja.
'Financijski bum koji je krenuo po zlu'
Claudio Borio, voditelj monetarnog odjela IBS-a, kazao je kako nova recesija mogla 'doći s osvetom te bi mogla sličiti financijskom bumu koji je pošao po zlu'.
BIS predviđa da će centralne banke biti prisiljene povisiti kamatne stope nakon nekoliko godina rekordni niskih kamata kako bi se borile s inflacijom koja će usporavati rast.
Osim na novu recesiju, ekonomisti su upozoril i na prijetnju povećanog duga u zemljama kao što je kina te povećanje protekcionizma u SAD-u, iniciranog od američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Od 2007. kineski korporativni dug udvostručio se te sada iznosi 166 posto BDP-a.
Moody's im snizio rejting
Objava agencije Moody's iz svibnja također pokazuje da bi stvari mogle krenuti nizbrdo. Naime, agencija je tad smanjila kineski kreditni rejting, i to po prvi put od davne 1989. godine. Rejting su im spustili s A1 na Aa3, a to bi moglo povećati cijenu kredita kineskoj vladi.
Svjetska ekonomija i dalje se oporavlja od velike financijske krize koja je zahvatila svijet prije deset godina te krize eura koja je počela 2010.