Francuska udruga za zaštitu prava potrošača UFC-Que Choisir priopćila je da je podigla kolektivnu tužbu protiv američkog tehnološkog giganta Googlea zbog kršenja strogih europskih zakona o zaštiti podataka. Cilj je tužbe "okončati podmuklu praksu eksploatacije osobnih podataka korisnika, osobito onih koji koriste uređaje s operativnim sustavom Android s Googleovim računom, i obeštetiti ih iznosom od maksimalno 1.000 eura".
"Zahtjev za odštetom prvi je te vrste u Francuskoj i u Europi", izjavio je predsjednik UFC-Que Choisira Alain Bazot. "Ako sudac presudi u našu korist, pravo na odštetu moglo bi u Francuskoj ostvariti nekih 28 milijuna korisnika Androida”, dodaje Bazot.
Kolektivna tužba nadovezuje se na dva ozbiljna udarca koje je Google u posljednje vrijeme pretrpio u Francuskoj. U siječnju im je francuski regulator za zaštitu podataka CNIL izrekao kaznu od rekordnih 50 milijuna eura zato što nisu uskladili poslovanje sa strogim Općim propisima o zaštiti podataka (GDPR) koji su stupili na snagu u svibnju prošle godine. Potom im je u veljači okružni pariški sud naložio da iz uvjeta za pružanje usluga isključe "uvredljive" uvjete koje nameću potrošačima.
Google optužen za kršenje privatnosti u 14 zemalja članica EU
Invazija na privatnost
UFC-Que Choisir je u srijedu optužio Google da potrošače zasipa iscrpnim navođenjem propisa o povjerljivosti podataka, postavljajući im paralelno niz prepreka kada je u pitanju njihova geolokacija."To je prava invazija na privatnost", istaknuo je čelnik francuske udruge, dodajući da "će telefon slati podatke o vašoj geolokaciji 340 puta dnevno čak i kada ne koristite Googleove usluge".
U udruzi napominju da su se pokušali nagoditi s američkom tvrtkom, ali su njihovi pokušaji završili neuspjehom. Stoga su u Parizu pokrenuli kolektivnu tužbu protiv Google Irelanda, europske podružnice američkog tehnološkog diva, i protiv Google LLC-a. Bazot smatra da presuda neće biti donesena tako skoro, predviđajući da bi postupak mogao potrajati sedam do osam godina, ako ne i više.