Dr. Robert Redfield, virolog i ravnatelj Centra za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC), upozorava na vrlo lako širenje koronavirusa s obzirom na to da jedna od četiriju osobe uopće nema simptome.
"Informacije koje imamo prilično potvrđuju da je značajan broj zaraženih bez ikakvih simptoma. Možda i do 25 posto", rekao je ravnatelj CDC-a, dr. Robert Redfield za NPR.
Do sada je više od 200.000 ljudi u Americi zaraženo koronavirusom, a najmanje 3888 je umrlo.
UNITED STATES - MARCH 12: Robert Redfield, director of the Centers for Disease Control and Prevention, testifies during the House Oversight and Reform Committee hearing on ŇCoronavirus Preparedness and Response,Ó in Rayburn Building on Thursday, March 12, 2020., Image: 505651833, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights *** Minimum Rates Apply in the US: $75 for Print, $20 for Web ***, Model Release: no, Credit line: CQ-Roll Call / ddp USA / Profimedia
Pokušaj sprječavanja zaraze
Kako bi spriječili daljnje širenje zaraze, najviši stručnjak za zarazne bolesti u SAD-u kaže da zdravstveni čelnici preispituju smjernice o maskama za lice te bi preporuka mogla postati ta da maske trebaju nositi sve osobe.
S obzirom na to da oni bez simptoma vrlo lako pridonose širenju virusa, a američki virolog upozorava da osoba može biti zarazna i 48 sati prije nego što dobije ikakve simptome, počelo se postavljati pitanje kako to spriječiti.
Između ostalog, 26-godišnjak iz Kine otkrio je da više od tjedan dana nakon kontakta sa zaraženom osobom nije imao nikakve simptome, baš kao i zaraženi NBA-ov igrač Donovan Mitchell.
Dok novo istraživanje s Islanda kaže kako čak 50 posto testiranih osoba, koje su bile pozitivne, nije imalo nikakve simptome, piše Daily Mail.
Život neće biti isti
Redfield upozorava kako će svakako u sljedeća 24 mjeseca virus ostaviti trag na naš svakodnevni život te se slaže s Anthonyjem Faucijem, direktorom Nacionalnog instituta za alergiju i zarazne bolesti, koji kaže kako dolazi drugi val.
"Nadam se da će ovaj prvi val proći te da ćemo se imati vremena prilagoditi za drugi", kazao je Redfield.
Nadu najviše polažu u razvoj cjepiva, a trenutačno ih je nekoliko u fazi ispitivanja.
Unatoč tome vrlo je izgledno da ga nećemo imati idućih 12 do 18 mjeseci, upozoravaju stručnjaci.
Vodeća institucija
Podsjetimo, Centar za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC), američka federalna agencija za javno zdravstvo, bila je vodeća institucija koja je proteklih desetljeća branila građane SAD-a od zaraznih patogena - 2009. godine bila je zadužena za epidemiju virusa H1N1, dok je 2014. godine vodila suzbijanje krize koju je izazvala ebola.
Ravnatelj je ugledni virolog Dr. Robert Redfield.
Sve o koronavirusu u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pročitati OVDJE.