JE LI NA POMOLU NOVA RUSKA INVAZIJA? /

'Ozbiljno shvaćamo njihove prijetnje... Ovo što se sada događa mogao bi biti uvod u oružani napad'

Image
Foto: AFP, ALEXEI NIKOLSKY

Nakon Ukrajine, za svoj teritorijalni integritet pred Rusijom strahuje i Litva. U nemalom broju slučajeva Rusi su osporavali pravo na postojanje baltičkih zemalja.

3.4.2017.
11:05
AFP, ALEXEI NIKOLSKY
VOYO logo

Rusija pokušava stvoriti lažnu povijest kojom negira pravo baltičkih država na postojanje što zabrinjavajuće podsjeća na nedavnu aneksiju Krima, kažu najviši litavski državni dužnosnici. Ministar obrane i sam vrh vojske rekli su za Guardian kako vrlo ozbiljno shvaćaju kampanju kojom Moskva širi dezinformacije u svrhu destabilizacije regije.

'Rusija je prijetnja. Oni tvrde kako naš glavni grad Vilnius ne bi trebao biti dijelom Litve jer je između Prvog i Drugog svjetskog rata bio okupiran od Poljske. To je povijest, ali Rusija to koristi kao izliku', rekao je ministar obrane Raimundaas Karoblis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličnosti s Krimom

Sada su se pojavile i informacija kako treći najveći litavski grad, Klaipeda, nikada nije pripadao Litvi, da je to bio Staljinov poklon nakon Drugog svjetskog rata. 'Postoje stvarne paralele s aneksijom Krima od Ukrajine. Govorimo o stvarnoj ugrozi teritorijalnog integriteta Litve', dodaje Karoblis.

I šef strateških komunikacija litavske vojske kaže kako primjećuju istu šprancu u ruskoj propagandi kakvu su svojedobno zabilježili ukrajinski stručnjaci. Litva strahuje kako bi ova kampanja kojom pokušavaju napisati novu povijest mogla biti uvod u napad konvencionalnim oružjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kolege iz Ukrajine su mi rekli kako su 12 godina trajale latentne operacije. Kad su bili postavljeni uvjeti, pretvorile su se u kinetičke operacije', kaže šef strateških komunikacija Tomas Ceponis.

U ruskoj vojsci kažu kako se kampanja odvija i putem medija i putem društvenih mreža.

Mobilizacija u tijeku

Inače, u tijeku je priprema operacije predvođene Njemačkom, a koja će premjestiti 1000 vojnika iz Nizozemske, Belgije, Norveške i Luksemburga koji će biti stacionirani upravo u Litvi. NATO-ove borbene skupine koje predvode SAD, Kanada i Velika Britanija također su stacionirane u Poljskoj, Latviji i Estoniji.

'Situacija je zastrašujuća, ali slanje trupa je bilo nužno kako bismo pokazali da Litva i ostali nisu sami. U slučaju najgoreg scenarija vjerojatno ne bismo dobili drugu šansu ako bismo se predali bez borbe', dodao je Ceponis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo