Dok rat u Ukrajini ulazi u deseti mjesec i bliži se zima, Rusija navodno traži "kratko primirje" s Ukrajinom, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.
U obraćanju na Međunarodnom sigurnosnom forumu u Halifaxu 2022. ovog mjeseca, Zelenskij je rekao: "Okončanje rata ne jamči mir. Rusija sada traži kratko primirje – predah kako bi povratila snagu. Netko bi ovo mogao nazvati krajem rata. Ali takav predah će samo pogoršati situaciju."
Iako nije jasno kako je Kremlj formalno podnio zahtjev, znamo da bi primirje najvjerojatnije moralo doći uz neke uvjete.
'Najviše će profitirati Rusija'
Sa stajališta Ukrajine, Rusija će morati vratiti svu zemlju koju je otela i službeno proglasiti kraj rata. No, ruski predsjednik Vladimir Putin najvjerojatnije neće htjeti otići praznih ruku i vjerojatno će htjeti osvojiti dio teritorija. Također će vjerojatno zahtijevati da Ukrajina ostane izvan NATO-a.
Ali što stručnjaci misle o primirju u ovom trenutku? Michael Kofman, direktor ruskih studija pri CNA think tanku, neovisnoj organizaciji za istraživanje i analizu posvećenoj sigurnosti SAD-a, rekao je za CNN da bi primirje u ovoj fazi rata išlo u prilog Kremlju.
"Jedina stvar koju preuranjeno primirje može učiniti je - omogućiti objema stranama da se ponovno naoružaju. A budući da je Rusija sada u najnepovoljnijem položaju, najviše će profitirati Rusija i onda obnoviti rat. Dakle, sve što primirje može kupiti je nastavak rata. To ne bi riješilo nijedno od temeljnih pitanja rata."
'Ako postoji prilika za primirje, treba je iskoristiti'
U međuvremenu, obrambeni stručnjaci dr. Jack Watling i Nick Reynolds iz Royal United Services Institute (RUSI) - vodećeg britanskog think tanka za obranu i sigurnost - rekli su da čak i da se napravi kompromis, nema dokaza da bi se Rusi držali bilo kakvog dogovora. U članku za RUSI napisali su: "Problem je u tome što je prekid vatre taktički koristan za Rusiju u stabilizaciji njezine kontrole nad okupiranim teritorijima, a ne nudi mogućnost da Kremlj smanji svoj cilj pokoravanja Ukrajine ili zaustavi svoju energiju prisile diplomacije protiv zapadne Europe.
Čak i da se postigne kompromis, nema dokaza da bi se Rusi držali bilo kakvog dogovora i vjerojatno bi iskoristili primirje za konsolidaciju kontrole, regrupiranje svojih snaga, a zatim ga prekršili kada bi njihova mobilizacija stvorila priliku za daljnje ofenzivne operacije."
Međutim, general Mark Milley, načelnik Združenog stožera SAD-a, nedavno je rekao da treba iskoristiti priliku za primirje, ako se ona ukaže. Tijekom komentara u Ekonomskom klubu New Yorka rekao je: "Kad postoji prilika za pregovore, kada se može postići mir, iskoristite je."
Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.