Izraelska vojska ustrijelila je desetogodišnju djevojčicu u prsa ispred ureda UN-a u Gazi dan nakon što su četiri humanitarna radnika ubijena u zračnom napadu. Pokušala je prijeći izraelsku kontrolnu točku na jugu Gaze.
Na šokantnoj fotografiji vidi se kako nesretno dijete leži na tlu okruženo djelatnicima UN-a u plavim prslucima. Uspjeli su je stabilizirati prije nego što su je odveli u bolnicu, piše Daily Mail.
Izraelska vojska tvrdi da su zračnim napadima ciljali zaposlenike koji su sudjelovali u napadima Hamasa 7. listopada. U priopćenju OCHA-e Muhannada Hadija, humanitarnog koordinatora za okupirani palestinski teritorij, navodi se da su tri žrtve bile iz Svjetske centralne kuhinje, a četvrta je bila iz organizacije "Save the Children" koja je ubijena u odvojenom napadu.
U malo više od godine dana ubijeno više od 170 djece
Od početka sukoba u listopadu prošle godine ubijeno je 330 humanitarnih radnika. Izraelska osvetnička ofenziva u Gazi ubila je više od 44.000 Palestinaca, prema lokalnim zdravstvenim dužnosnicima, koji ne prave razliku između civila i boraca.
Više od 170 djece mlađe od 18 godina ubijeno je na Zapadnoj obali od 7. listopada prošle godine, a više od 1.400 je ozlijeđeno. Izraelske obrambene snage tvrde da palestinska djeca često sudjeluju u nasilju.
Devetogodišnjak će provesti život u kolicima
Otac devetogodišnjaka ispričao je za Sky News kako je metak pogodio njegovog sina u vrat i izašao kroz kralježnicu. Kareem Sharaab bio je ispred svoje kuće kada je izraelska vojska ušla u njegovo selo na okupiranoj Zapadnoj obali. Kratka šetnja do dućana zauvijek mu je promijenila život.
"Tada se ništa nije događalo. Nikakvi sukobi, ništa. Klinac se samo igrao na cesti. Niotkuda, zvuk pucnjave i glas djece koja su vrištala da je Kareem ozlijeđen", ispričao je njegov djed Hani. Pojurio do svog unuka i nosio njegovo tijelo stotinama metara do kola hitne pomoći.
"Prvi put kad sam ovo vidio, otrčao sam u kupaonicu plakati. Ne mogu to podnijeti. To je previše za mene", rekao je. Kareemov život je spašen, ali je ostao paraliziran od struka prema dolje. Nikad više neće hodati. Njegova braća i sestre traumatizirani su onim što se dogodilo", dodao je njegov otac.
Oni su jedna od stotina obitelji diljem Zapadne obale i istočnog Jeruzalema čije su živote uništili Izraelci koji su pucali u njihovu djecu. U nekim slučajevima, Izraelci tvrde da su djeca koju su ubili prijetila vojnicima noževima, pištoljima ili benzinskim bombama.
'Djeca često sudjeluju u nasilju'
U priopćenju, Izraelske obrambene snage rekle su za Sky News da palestinski maloljetnici na Zapadnoj obali "često sudjeluju u nasilnim nemirima i neprijateljskim aktivnostima protiv snaga sigurnosti i izraelskih građana. Osim toga, terorističke organizacije djeluju i ugrađuju se unutar civilnog stanovništva, koristeći civile kao živi štit“.
Svi slučajevi u kojima su ubijena djeca ili civili, kazali su iz IDF-a, "temeljito se istražuju". Slučaj devetogodišnjeg Kareema još uvijek je pod istragom, devet mjeseci nakon što se dogodio.
Izraelska vojska ima stroge propise o otvaranju vatre. Vojnici mogu upotrijebiti smrtonosnu vatru samo u situacijama opasnim po život i to samo u krajnjem slučaju te su upućeni da pucaju u noge ako je moguće. Međutim, izraelski vojnici rijetko su procesuirani ili osuđeni za kršenje tih propisa unatoč velikom broju poginulih.
Alison Griffin, voditeljica humanitarnih kampanja u "Save the Children UK", rekla je da smrt palestinske djece na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu od listopada 2023. ističe "vrlo zabrinjavajući i kontinuirani obrazac nasilja nad djecom u kontekstu okupacije".
"Kao okupacijska sila, Izrael ima jasne obveze prema međunarodnom humanitarnom pravu i zakonu o ljudskim pravima da zaštiti civile, posebno djecu koja imaju pravo na posebnu zaštitu. Uporaba nerazmjerne i prekomjerne sile, posebice prema djeci, predstavlja teško kršenje ovih zakona. Velika većina ove djece je ubijena bez ikakvog jasnog opravdanja… Bitno je da se provedu neovisne istrage kako bi se odgovorni pozvali na odgovornost", dodala je.
POGLEDAJTE VIDEO: I Slovenija priznala Palestinu, od početka rata tamo je ubijeno 15.000 djece: 'Gdje je svijet da nas gleda?'