Dr. Asher Salmon, čelnik Odjela međunarodnih odnosa u izraelskom Ministarstvu zdravstva na online konferenciji za medije i druge stručnjake govorio je o programu procjepljivanja u Izraelu koji je prvi u svijetu uveo i docjepljivanje četvrtom dozom.
Kako je pojasnio, namijenjena je starijima od 60, medicinskim radnicima, kao i osobama oslabljenog imuniteta, na što se Izrael odlučio ponajviše zbog dolaska omikrona, koji se puno brže širi. Do sada ju je primilo 250 tisuća Izraelaca. prenosi 24sata.
Prvi rezultati obećavajući
Manja studija koju je Izrael napravio pokazala je da su primatelji četvrte doze nakon tjedan dana imali gotovo pet puta više antitijela protiv Covida u svojoj krvi. Ipak, konačni rezultati studije još se očekuju.
Za riječ su se na konferenciji javili i dr. Alemka Markotić te dr. Krunoslav Capak, oboje su imali pitanja za Izraelce.
"Trebamo li doista četiri doze cjepiva u godini dana", zanimalo je, kao liječnicu te struke, doktoricu Markotić, ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu. Žao joj je, dodala je, što ostatak svijeta nije revnosnije slijedio Izrael u primjeni treće doze jer se vide njeni veliki benefiti, no "nije sigurna", dodala je, što bi mislila o četiri doze unutar jedne godine s obzirom na stanični imunitet koji također razvijamo.
Capaka zanimalo miješanje cjepiva
Dr. Capaka je pak zanimalo da li docjepljivanje treba provoditi drugim cjepivom od onog koje je prvo uzeto, kao i to ima li Izrael istraživanja o učinkovitosti četvrte doze.
Kako im je odgovorio dr. Salmon, preliminarna istraživanja postoje, no pričekati treba još nekoliko tjedana. Što se "miješanja" cjepiva tiče, odgovorio je kako je 99 posto Izraelaca cijepljeno samo Pfizerom.