Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, koji je bošnjački predstavnik u tome tijelu, izrazio je u utorak u Bruxellesu sumnju da će se uskoro promijeniti bosanskohercegovačko zakonodavstvo kako bi se popravio položaj Hrvata u toj zemlji, te provela presuda Suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju Sejdić-Finci kojim je predviđeno da se i predstavnici manjina mogu natjecati na izborima za najviše funkcije u državi.
Govoreći pred odborom za vanjske poslove Europskog parlamenta Izetbegović je ustvrdio da je pred BiH rješavanje presude Sejdić-Finci te da bi taj dogovor mogao u obzir uzeti i neke legitimne primjedbe bosanskohercegovačkih Hrvata. No pri tome je napomenuo članovima vanjskopolitičkog odbora kako želi 'biti iskren' s njima.
"Strahujem da će usprkos hitnosti biti veoma teško složiti se o ovim pitanjima – jer neophodno je pridobiti dvotrećinsku većinu u oba doma državnog parlamenta, u kojima su zastupljeni predstavnici 14 različitih političkih stranaka", kazao je Izetbegović.
Hrvatski predstavnici u BiH inzistiraju na promjenama Izbornog zakona BiH kako bi se onemogućilo da četiri puta brojniji Bošnjaci, uz svoga, izaberu i hrvatskog člana BiH Predsjedništva, te vlast u Federaciji BiH. U dva navrata bošnjačke stranke su Hrvatima nametnule putem bošnjačkih birača Željka Komšića za člana Predsjedništva, te u dva navrata izabrali predsjednika Federacije BiH Živka Budimira i Karla Filipovića te uspostavili dvije vlade ovoga entiteta potpuno zanemarujući legitimne hrvatske političke predstavnike za koje je glasovao najveći broj pripadnika toga naroda.
Izetbegović je pred zastupnicima Europskog parlamenta rekao i kako je Bosna i Hercegovina u ovom trenutku najbrže rastuća ekonomija u regiji, te da je u proteklih 18 mjeseci na tom putu više napredovala nego u cijelom prethodnom desetljeću.
"Budućnost BiH leži čvrsto u EU. Uvjereni smo da je puna integracija u EU najbolji način za postizanje stabilnosti, sigurnosti i napretka u našoj zemlji. Za nas alternativa ne postoji", rekao je Izetbegović u obraćanju u Europskom parlamentu.
Izetbegović se tijekom dana u Bruxellesu susreo s predsjednikom Europskog parlamenta Martinom Schulzom, a trebao bi razgovarati i s visokom predstavnicom Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Federicom Mogherini.