NEREDI na grčkim otocima / Izbjeglice navalile na trajekt, policija intervenirala suzavcem i šok-bombama

Image
Foto: AP Images

Oko 2.500 izbjeglica iskrcalo se u petak ujutro u Pireju blizu Atene s trajekta koji ih je dovezao s Kosa, Lesbosa, Kalymnosa i Lerosa. Tijekom noći stiglo ih je još 1.700

4.9.2015.
13:09
AP Images
VOYO logo

Grčka je policija u petak ujutro upotrijebila suzavac i šok-bombe kad su napetosti među tisućama izbjeglica na egejskim otocima uoči dolaska vodećih europskih dužnosnika zaprijetile prerasti u otvoreno nasilje.

Napetosti su izbile između izbjeglica iz Afganistana na otoku Lesbosu dok su se nastojali izboriti za mjesto na trajektu za Pirej, što je natjeralo policiju da upotrijebi šok-bombe kako bi uspostavila red i omogućila isplovljavanje broda, rekli su svjedoci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lesbos je jedna od ključnih točaka na izbjegličkoj ruti koju koriste najviše Sirijci u bijegu pred ratom i na putu iz Turske u Grčku. Otok je zakrčen izbjeglicama, više od 10.000 njih čeka na mogućnost odlaska.

Slično je i na otoku Kosu. Prema navodima grčkih medija, u četvrtak je ozlijeđeno više osoba na Kosu kad su se izbjeglice sukobile s mještanima, na što je reagirala policija upotrijebivši suzavac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik europske komisije Frans Timmermans i povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos očekuju se u petak na Kosu, gdje bi trebali dobiti uvid u situaciju s izbjeglicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 2.500 izbjeglica iskrcalo se u petak ujutro u Pireju blizu Atene s trajekta koji ih je dovezao s Kosa, Lesbosa, Kalymnosa i Lerosa. Tijekom noći stiglo ih je još 1.700, rekao je za dpa pripadnik obalne straže.

Prema izvorima iz grčke vlade, Timmermans i Avramopoulos bi trebali u Grčkoj razgovarati o izgradnji prihvatnog središta u Pireju, koji bi služio za registraciju tisuća dolazećih migranata prije nego što nastave put u zapadnu Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imigranti u Pireju putuju takozvanom balkanskom rutom, iz Turske, preko Egejskog mora, zatim kroz Grčku, Makedoniju i Srbiju, odakle prelaze u Mađarsku koja je dio schengenskog prostora.

Većina njih nada se da će dobiti azil u Njemačkoj ili nekoj drugoj bogatoj zapadnoeuropskoj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo