Mađarska im je danima onemogućavala ukrcaj na vlakove za Njemačku, ali je popustila nakon što su se mnogi od njih prema Austriji uputili pješice. U tu ih je zemlju već ušlo oko 4.000, a većina ih nastavlja prema Njemačkoj gdje samo danas očekuju dolazak najmanje 7.000 izbjeglica. Istodobno, iz Budimpešte je pješice prema Austriji krenula još jedna skupina izbjeglica.
Izbjeglice su po dolasku na granicu u Austriju ulazili pješice, a policija ih je usmjeravala prema kolodvoru u Nickelsdorfu ili do velike koncertne dvorane gdje bi se trebali prijaviti oni koji žele ostati u Austriji.
"Pokušali smo izbjeglicama pružiti svu humanitarnu pomoć u suradnji sa Crvenim križem i vojskom. Dali smo im sklonište, nešto hrane i vode te smo ih potom ukrcali na vlak u smjeru Beča", kazao je Helmut Marban, glasnogovornik policije austrijske savezne države Gradišće.
(Foto: AP)
Kako bi se omogućilo izbjeglicama koji ne žele ostati u toj zemlji da nastave put u pravcu Njemačke, austrijske željeznice organizirale su posebni vlak koji će azilante prevesti dalje u smjeru Njemačke. Tijekom dana planirano je više takvih vlakova.
Nekoliko stotina izbjeglica ukrcalo se noćas u Budimpešti u autobuse koje su osigurale mađarske vlasti te se u dugačkoj koloni uputilo prema granici sa Austrijom.
Mađarska vlada prethodno je priopćila da će osigurati stotinu autobusa kojima bi se više stotina izbjeglica sa glavne željezničke postaje u Budimpešti i oni koji su krenuli pješice prema graničnom prijelazu s Austrijom, prevezlo do granice s tom zemljom.
Austrijski kancelar Werner Faymann na svom Facebook profilu napisao je kako su se Austrija i Njemačka dogovorile pustiti izbjeglice iz Mađarske da pređu granice i uđu u njihove zemlje.
Faymann je nakon razgovora s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom priopćio kako je ta odluka donesena na temelju trenutne situacije na mađarskoj granici i da je usuglašena s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Crveni križ u pripremi
Glasnogovornik austrijskog Crvenog križa Thomas Horvath u pokrajini Burgenland na mađarskoj granici izjavio je kako su dobili najavu austrijskih vlasti da mogu očekivati dolazak između 800 i 1.500 izbjeglica. Naveo je i da su radnici Crvenog križa za njih pripremili krevete, hranu i tople napitke. Na raspolaganju je i medicinska pomoć.
'Ako Orban ovako nastavi, Europa neće imati drugog izbora nego ozidati Mađarsku'
Nakon što je mađarski premijer Viktor Orban izjavio da je spreman graditi ogradu i na granici Mađarske i Hrvatske, glasnogovornica Europske komisije Natasha Bertaudporučila je da bi takva ograda između dviju država članica EU bila 'u najmanju ruku nepoželjna', no nije jasno odgovorila bi li bila i nelegalna.
"Orban najavljuje da će, nakon zida na granici Mađarske i Srbije, graditi neke nove zidove, ali ja upozoravam da, ako tako nastavi, Europa neće imati drugog izbora nego ozidati Mađarsku. U političkom smislu, naravno", rekao je Picula. Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula bio je rječitiji i zaključio da Orbanove izjave unose nemir u međunarodne odnose i da mađarski susjedi imaju razloga za brigu., prenosi Večernji list.
Po njemu, Orbanova izjava nije samo poruka izbjeglicama koje kroz Mađarsku u velikom broju ulaze u schengensku zonu nego i poruka agresivnosti prema susjedima.
Poljska spremna primiti 2.000 migranata
Poljska premijerka Ewa Kopacz ponovila je u subotu da Poljska može prihvatiti samo 2.000 migranata.
"Brojka od 2.000 može se smatrati dovoljnom. Spremni smo zbrinuti takvu skupinu", kazala je nakon posebnog sastanka o toj krizi.
"Spremni smo na solidarnost, ali to mora biti odgovorna solidarnost. Ne očekujemo pretjeranu solidarnost i mislimo da bi naša odgovorna solidarnost trebala biti primjerena kapacitetima zemlje, a da je se pritom ne destabilizira."
Poljska je već u srpnju pristala prihvatiti 2.000 migranata iz Sirije i Sjeverne Afrike do 2017.