Pojavila se još jedna fotografija 33-godišnje Latife Al Maktum, navodno nestale kćeri šeika Muhameda bin Rašida Al Maktuma, predsjednika Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, vladara Dubaija i jednog od najznačajnijih poslovnih ljudi Bliskog istoka. Podsjetimo, jučer se pojavila fotografija nasmijane princeze Latife s još dvije žene u trgovačkom centru Mall of Emirates (MoE) u Dubaiju uz potpis "Lijepa večer u MoE-u s prijateljicama".
Zaštitne maske na stolu sugeriraju da je fotografija snimljena nedavno, odnosno tijekom pandemije Covida-19. Latifa dotad nije bila viđena u javnosti još od 2018. godine i navodno ju otac drži u kućnom pritvoru.
Princeza snimljena u talijanskom restoranu
Mirror piše danas da se u međuvremenu na Instagramu pojavila još jedna fotografija ne kojoj princeza Latifa sjedi s prijateljicom u talijanskom restorana Bice Mare uz obalu mora u Dubaiju. I onu prethodnu, kao i ovu fotografiju na Instagramu je objavila korisnica pod imenom Sioned 'Shinny "Bryn, koja ima tristotinjak pratitelja, ali još je nejasno otkud ona poznaje princezu Latifu. Uz fotografiju stoji opis: "Dobra hrana u Bice Mare ranije s Latifom.
Princeza Latifa od neuspješmog pokušaja bijega od kuće u veljači 2018. nije bila viđena u javnosti, a kružile su glasine da njezin otac drži u zatočeništvu nju i njezinu sestru Shamsu, vjerojatno stoga što tamošnji zakoni i običaji ograničavaju ženama način života koji je ženama na Zapadu normalan, a kakvim su i one htjele živjeti.
'Želim putovati, studirati i raditi bilo što normalno'
Nestanak princeze Latife izazvao je i diplomatski spor Velike Britanije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Britanski premijer Boris Johnson i ministar vanjskih poslova Dominic Raab sredinom veljače su od UAE-a tražili potvrdu da je princeza Latifa živa. Bilo je to nakon što je početkom godine u javnost dospjela snimka koju je princezala Latifa potajno snimila prije neuspjelog bijega 2018. godine i poslala je svojim prijateljima. U snimci je kazala da joj nije dozvoljeno ni voziti automobil ni putovati niti napustiti Dubai.
"Nisam napustila zemlju od 2000. godine. Previše tražim samim time što želim putovati, studirati ili raditi bilo što normalno. Ne daju mi i zato moram otići", rekla je princeza u toj videoporuci. Nju su pri pokušaju bijega presreli komandosi i vratili je ocu.
Kada je 2000. godine Latifina starija sestra Shamsa pobjegla od kuće, njihov otac šeik Muhamed, organizirao je njezinu otmicu iz Cambridgea u Engleskoj odakle je bila prevezena helikopterom u Francusku, a potom vraćena u Dubai.
Suosnivač kampanje “Oslobodite Latifu” i tvrtke Detention International, David Haigh za Sky News je rekao da ima potencijalno značajnih i pozitivnih pomaka u potrazi za princezom nakon objave prve fotografije. “U ovoj fazi ne namjeravamo dalje komentirati, daljnje će se priopćenje izdati u odgovarajuće vrijeme”, rekao je.
Latifin nestanak iz javnog života izazvao je zabrinutost zbog njezine dobrobiti nakon što se tvrdilo da je njezin otac, vođa šeik Mohammed bin Rashid Al Maktum, drži u samici.