Interpol je početkom lipnja izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog isporuke malog i teškog naoružanja Ukrajini te bojazan da bi ono moglo završiti u rukama kriminalaca u Europi.
Šef Interpola, Jurgen Stock, upozorio je da će nakon okončanja sukoba u Ukrajini međunarodno crno tržište biti preplavljeno teškim naoružanjem te pozvao zemlje članice Interpola, posebno one koje šalju oružje Ukrajini, da se usredotoče na mehanizme praćenja, izvijestila je agencija Anadolu.
"Možemo očekivati priljev oružja u Europi i šire. Trebali bismo biti uznemireni i za očekivati je da će to oružje biti razmješteno ne samo po susjednim zemljama već i po drugim kontinentima", upozorio je Stock i dodao kako kriminalne skupine već pokušavaju iskoristiti kaotičnu situaciju u Ukrajini te dostupnost oružja.
Skupine za krijumčarenje oružja djeluju na globalnoj razini
"Kada oružje (u Ukrajini) utihne, doći će ilegalno oružje, To znamo iz mnogih sukoba. Zločinci su čak i sada, dok razgovaramo, usredotočeni na njih", rekao je Stock te naglasio kako se nijedna država ili regija ne može s tim problemom nositi izolirano jer skupine za krijumčarenje oružja djeluju na globalnoj razini.
Interpol je stoga pozvao zemlje članice da koriste njegovu bazu podataka kako bi pomogle u praćenju oružja.
"U kontaktu smo sa zemljama članicama kako bismo ih potaknuli da koriste ove alate. Kriminalci su zainteresirani za sve vrste oružja. U osnovi, svako oružje koje se može nositi, može se koristiti u kriminalne svrhe", kazao je Stock.
SAD pokušava bolje razumijeti ukrajinsku potrošnju i operativni tempo
Ova bojazan se javlja nakon što su se američke oružane snage, nakon dva desetljeća, povukle iz Afganistana 2021. godine, a ogromna količina ostavljene sofisticirane vojne opreme pala je u ruke Talibana.
Iako još uvijek nema dokaza da je oružje namijenjeno Ukrajini stiglo u pogrešne ruke, pažnju privlači nedavno priznanje američkih dužnosnika, kako nemaju jasnu sliku borbenih snaga Ukrajine, a time ni jasnu informaciju o tome gdje ide oružje koje Zapad šalje Ukrajini te koliko se učinkovito to oružje koristi jednom kada prijeđe rusku granicu.
Nekoliko europskih zemalja, uključujući Francusku i Njemačku, zajedno s SAD-om, do sada su Ukrajini isporučile vrhunsku obrambenu opremu, topničko streljivo i oružje, ali ukrajinski dužnosnici već su izrazili nezadovoljstvo činjenicom da ključno naoružanje u Ukrajinu stiže 'na kapaljku', dok američki dužnosnici inzistiraju na tome da zapadno oružje još uvijek pristiže na prve linije obrane u Ukrajini.
Na pitanje CNN-a, je li Ukrajini ponestalo streljiva, visoki dužnosnik Bidenove administracije svojedobno je odgovorio da SAD pokušava "bolje razumjeti ukrajinsku potrošnju i operativni tempo".
"Teško je znati", izjavio je. Jasno je da Ukrajina u velikoj mjeri koristi oružje koje su SAD i druge zapadne zemlje isporučile, jer se velika količina oružja unosi i iznosi iz zemlje radi popravaka. Međutim, nejasna slika pravog stanja jednim dijelom proizlazi iz toga što Ukrajina ne obavještava Zapad o svemu, a drugim dijelom zato jer su borbe ruskih i ukrajinskih snaga koncentrirane na zbijenom području, relativno blizu Rusije.
NATO oružje poslano Ukrajini na dark webu
U međuvremenu, na nekoliko tražilica oružja na dark webu pojavilo se oružje koje navodno dolazi iz zapadnih zemalja kao pomoć ukrajinskoj vojsci. Iako se čini da su u pitanju originalni oglasi, a cijene oružja realne, moguće je da oglase stavljaju proruski akteri s ciljem širenja lažnih vijesti.
Izraelski stručnjak za kibernetičku obavještajnu službu KELA za BleepingComputer je podijelio rezultate svog istraživanja na ovu temu. Naime, KELA je pronašla popise oružja koje su navodno objavili Ukrajinci na nekoliko online crnih tržišta, od kojih su neka specijalizirana za vatreno oružje.
Jedan od njih je "Thief", koji ima ukupno 9 oglasa povezanih s Ukrajinom u ponudi od tri dobavljača.
Prvi dobavljač, "Weapons Ukraine", navodi puške, granate i pancire u rasponu cijena između 1100 i 3600 dolara, obećavajući isporuku na teritoriju Ukrajine. Iako nijedan korisnik nije ostavio recenziju o ovoj određenoj trgovini, prema analitici, 32 korisnika su izvršila kupnju.
Još jedan dobavljač na "Thief" je "Big Discounts on Weapons", koji nudi američki protutenkovski raketni sustav Javelin ATGM za 30.000 dolara. Prodavatelj je kao lokaciju naveo glavni ukrajinski grad Kijev.
Drugo online tržište na kojem se navodno može pronaći oružje koje Ukrajini isporučuju zemlje NATO-a je "Black Market Guns", koji nudi protutenkovske projektile NLAW za 15.000 dolara i američki dron Switchblade 600 Kamikaze za 7.000 dolara.
Lavrov: 'U tijeku je proces osvajanja crnog tržišta'
KELA je potvrdila da su mnogi od tih oglasa objavljeni na proruskim Telegram kanalima, pa čak i u ruskim medijima ubrzo nakon objave na online crnim tržištima. U nekim slučajevima ti kanali tvrde kako se oružje krijumčari kroz Moldaviju kamionima koji prevoze "klasificirani" teret, što bi dalo naslutiti da je Ukrajina s time upoznata.
Koordinirano objavljivanje na više platformi također budi sumnju da je sve ovo dio kampanje koja ima za cilj predstaviti Ukrajince kao neetičke i nepouzdane, a zanimljivo je kako je sve komentirao i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
"Naravno, nije važno pobliže pogledati što se već događa s oružjem dostupnim u Ukrajini, "Stingerima", "Javelinima". Oni su već na crnom tržištu. Pojavili su se u Albaniji i Kosovu, o tome se otvoreno govori, a prodaju se s popustom, da tako kažem. Sve u svemu, u tijeku je proces osvajanja crnog tržišta", rekao je Lavrov za NTV te dodao kako se nada da će vojska na Zapadu razumijeti sve rizike vezane uz isporuku teškog naoružanja Ukrajini.