dižu buku nizašto /

Imigranti u Italiji kroz poreze i doprinose više uplaćuju nego što koštaju državu

Image
Foto: AP

Riječ je o statističkim podacima za 2014. godinu, koji će uskoro biti objavljeni u godišnjoj brošuri ministarstva financija

10.3.2016.
7:11
AP
VOYO logo

RIM - Imigranti u Italiji, koji potječu iz država izvan Europske unije, godišnje kroz doprinose uplaćuju 8 milijardi eura raznih doprinosa, od čega  kroz mirovine i druge  beneficije iskoriste samo 3 milijarde, dok se s ostatkom sredstava mogu alimentirati mirovine za 600.000 talijanskih umirovljenika, službeni je podatak talijanskog ministarstva financija.

Riječ je o statističkim podacima za 2014. godinu, koji će uskoro biti objavljeni u godišnjoj brošuri ministarstva financija.

Javno ih je unaprijed iznio Roberto Garofoli, šef kabineta ministra financija CarlaPadoana, kako bi relativizirao raspravu o troškovima koje država ima zbog imigracije i izbjeglica, rekavši da o pitanju odnosa troškova i koristi koju Italiji oni donose treba govoriti racionalno i pragmatično.

Osim 8 milijardi eura doprinosa, neeuropski useljenici u Italiji godišnje državi plate 6,8 milijardi eura poreza na dohodak, a osnivači su ili vlasnici skoro petine novoosnovanih poduzeća, podatak je iz istog izvora ministarstva financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihova izdvajanja u talijanski proračun kroz potrošnju, preko poreza na dodanu vrijednost, također su iznad prosjeka, iznio je Garofoli.

Prema službenim podacima, Italija ima malo manje od 60 milijuna stanovnika, uključujući i 5 milijuna onih koji nisu talijanski državljani, ali imaju dozvolu boravka. Među njima je najviše useljenika iz trećih država, onih izvan  izvan EU-a.

Od 5 milijuna zakonitih imigranata njih oko 4 milijuna došlo je iz Albanije i istočne Europe, te sjeverne Afrike, južne Azije i sa Filipina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o mlađoj i radno sposobnoj populaciji koja će još niz godina plaćati doprinose i poreze, što je značajno jer se i Italija poput drugih europskih država susreće s fenomenom sve starijeg stanovništva, a taj trend povećava troškove generacijske solidarnosti, odnosno zdravstvene i mirovinske blagajne.

U Italiju je u zadnje dvije godine došlo 320.000 azilanata i drugih migranata, najviše ilegalnim kanalima iz sjeverne Afrike.

Trošak  uupravljanja migrantskom krizom i zbrinjavanja izbjeglica i migranata Italiju je po riječima Garofolija samo lani stajao 3,3 milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike