"Imam bou oko vrata, požurite", prozborila je žena dežurnom koji se odazvao na 911. Na doznačenu adresu su za nekoliko minuta stigli i policija i vatrogasci, koji su ženu pronašli kako leži ispred kuće na prilaznom putu, dok ju je zmija i dalje stezala i grizla po licu.
U trenutku napada imala 11 golemih neotrovnica
Ugledavši zastrašujuću scenu, vatrogasci su brzo reagirali i boi odsjekli glavu kako bi spasili ženu, nakon čega je hitno prebačena u bolnicu na liječničku obradu.
"Zmija nije htjela popustiti stisak i nije bilo druge opcije", kazao je vatrogasac Wes Mariner.
Spašena žena, čiji identitet nije objavljen, u tom je kraju poznata kao spasiteljica napuštenih zmija, kućnih ljubimaca, i u svom domu je u trenutku napada imala 11 golemih neotrovnica, dvije boe i devet pitona.
Među najduljim zmijama
Inače, 2015. su američki znanstvenici razbili mit da ta opasna zmija guši svoj plijen. Istraživanje je pokazalo da je smrtonosni stisak toliko jak da zaustavlja protok krvi pa svi vitalni organi ostanu bez kisika. Njihovo otkriće objavljeno je u znanstvenom časopisu Journal of Experimental Biology.
Taj cirkulatorni udar, kažu stručnjaci, drugačiji je, puno brži i učinkovitiji način ubijanja plijena od gušenja. Voditelj istraživanja, prof. Scott Boback sa sveučilišta Dickinson u Pennsylvaniji pojasnio je da blokada dotoka krvi u mozak izaziva smrt "u roku od nekoliko sekundi".
“Zaustavljanje cirkulacije izaziva smrt puno brže od gušenja. Dakle, možemo je smatrati puno preciznijom i učinkovitijom metodom ubijanja”, rekao je Boback. U ranijoj studiji, isti tim znanstvenika otkrio je da zmije mogu osjetiti otkucaje srca svoje žrtve i da prestaju stiskati plijen kada se ono zaustavi.
Kraljevski udavi ili boe constrictori su među najduljim zmijama, iza anakondi i pitona. Boa može narasti do četiri metra i težiti do 30 kilograma. Boe se prodaju u trgovinama za kućne ljubimce i, iako ih se ne smatra agresivnima, mogu ubiti čovjeka i tih slučajeva ima.