Dok Europa planira otvaranje prema turistima iz drugih krajeva svijeta, kreću prve bitke između turističkih odredišta koji na sve načine pokušavaju privući što više gostiju. Italija je početkom pandemije prošle godine bila označena kao superžarište koronavirusa, a sada je, prema podacima tamošnje Vlade, otok Capri u napuljskom zaljevu, postao prvi "covid free" otok.
Guverner Campagne objavio je prošloga tjedna da je program cijepljenja u toj regiji pri kraju te da će to otok Capri učiniti "covid free" mjestom. "Spremamo se dočekati milijune turista i spriječiti ih da odu u Španjolsku ili Grčku. Sad je bitno ne gubiti vrijeme. Hotelski sektor mora donijeti odluke do svibnja, inače ćemo izgubiti cijelu turističku sezonu", rekao je guverner Vicenzo De Luca.
Snažna poruka svijetu
Gradonačelnik Caprija, Marino Lembo, rekao je za CNN da je od 15.000 stanovnika njih 80 posto već primilo prvu dozu cjepiva, a do kraja tjedna očekuje da će biti cijepljeni i svi turistički djelatnici koji žive ili rade na otoku. "To je vrlo snažna poruka koju šaljemo cijelom svijetu - možete doći ovamo u potpunoj sigurnosti", poručio je.
S tom porukom se složio i predsjednik Federalberghija, udruženja koje zastupa oko 60 hotela na otoku. Istaknuo je da je Capri u 2020. zabilježio pad prometa u turizmu od 70 posto, što je poražavajuće. Inače, turizam čini 13 posto ukupnog talijanskog BDP-a, pa je stoga jasno zbog čega se žure s otvaranjem. "Ne samo da je otok 'covid free', već i za turiste možemo organizirati molekularni bris (PCR) i pružiti rezultat prije njihova odlaska", rekao je Sergio Gargiulo.
Venecija nije u prioritetnoj skupini
No, Capri nije jedini otok koji je krenuo u aktivno procjepljivanje stanovništva prije turističke sezone. Na susjednom otoku Procidi, koji će 2022. biti talijanska prijestolnica kulture, dovršen je program cijepljenja, a uskoro se to očekuje i na otoku Ischiji.
Naime, talijanska vlada odobrila je programe masovnog cijepljenja za tridesetak otoka koji su preko godine relativno nenaseljeni, a preko ljeta postaju turistička žarišta. No, to znači da i druga turistička mjesta, poput Venecije, Firence i Cinque Terrea nisu u "prioritetnoj skupini", zbog čega na napuljske otoke gledaju sa zavišću.
Nema cjepiva za starce
Trenutno svi koji u Italiju dolaze iz inozemstva trebaju boraviti u najmanje petodnevnoj karanteni. Talijanski premijer Mario Draghi najavio je početkom ovog mjeseca da bi uskoro, i to prije europskog "zelenog certifikata", mogli uvesti vlastitu turističku kartu, kojom bi cijepljeni putnici, kao i oni koji su preboljeli covid-19 u zadnjih šest mjeseci, izbjegli samoizolaciju.
No, žudnja za što bržim pokretanjem turizma ostavila je traga na općoj populaciji. Naime, tek je nešto više od 12 posto populacije primilo obje doze, a povjerenik za cjepiva je u najnovijem biltenu iznio podatak da više od 13 posto Talijana starijih od 80 te 31 posto starijih od 70 godina još uvijek čekaju prvu dozu cjepiva.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.