Taj iznos izvučen je preko razrađenog sustava koji je osim ove prijevare imao za cilj i plasman u prodaju informatičke i elektroničke opreme po iznimno niskim cijenama. Na taj način ova nelojalna konkurencija stvarala je ozbiljne probleme ostalim proizvođačima na tržištu.
Lažne fakture
Kako je razotkriveno tijekom istrage što je započela još prošle godine u ovom su ilegalnom biznisu sudjelovala najmanje sedmorica direktora, te tri tvrtke koje su se bavile veleprodajom. Njihova imovina nakon otvaranja postupka je blokirana, a identificirana su i dvojica stvarnih vlasnika tvrtki koji, međutim, nisu bili službeno navedeni u poslovnoj dokumentaciji.
Istražitelji su, kako javljaju talijanski mediji, uspjeli rekonsturirati financijske tijekove kroz koje su ove tvrtke plasirale lažne fakture, odnosno samo račune iza kojih nije bilo nikakvih stvarnih ni roba ni usluga, u vrijednosti od najmanje 65 milijuna eura. Na osnovu njih izvukli su iz državnog proračuna oko 24 milijuna eura (180 milijuna kuna) na osnovu pravdanog pretporeza, odnosno talijanskih Ires-a i Iva-e.
Tko je sve upleten?
U središtu lanca bile su tvrtke iz Rima Vmc Trading srl, Glam Lab srl i Hi Tech distribuzione e servizi srl. Njih su, kako proizlazi iz dokumentacije, zastupali ljudi koji zapravo nisu bili pravi direktori, jer se ispostavilo da uprave i nisu znale o kome se zapravo radilo i tko je to u njihovo ime izdavao fakture. Na taj način mogla se nabavljati roba sumnjivog podrijetla i po sumnjivim cijenama, te plasirati na tržište glavnog talijanskog grada uništavajući konkurenciju. Radilo se o, kako je potvrdila rimska policija, o tabletima, iPadima i igračim konzolama.
Zbog prijevare je u konačnici prijavljeno 17 osoba, a u samoj završnici istrage provedene su brojne financijske provjere ne bi li se ušlo u trag izvučenom novcu.
Zamrznuta je imovina osumnjičenih zbog sumnje da je financirana upravo ilegalno zarađenim novcem. Tako se pod blokadom našla jedna vila u Valmontoneu, skladišta u okolici Rima, Ciampinu i Labicu.
Krakovi prema Hrvatskoj
Blokirana je i jedna nekretnina u istočnom dijelu Rima, koju su prevaranti fiktivno prodali jednoj tvrtki iz Hrvatske, čime je se pokušalo skriti od istražitelja koji su posumnjali da je i to dio nezakonito stečene imovine.
Ovo je novi slučaj financijskih malverzacija u Italiji u koji je uvučena i Hrvatska. Naime, već je u nekoliko navrata prljavi novac talijanskih kriminalaca pronađen na računima u bankama u Hrvatskoj, otkriveno je kako se ilegalna zarada investirala u nekretnine u Istri, a sada je i hrvatska tvrtka poslužila kao paravan za kriminalni biznis.