Dobrosusjedski odnosi? /

Hoće li u stvaranju pomirenja sudjelovati i Srbija: 'Kada je riječ o Brnabić i Vučiću, pomaka nema'

Sržavni vrh u Srbiji očito i dalje nije spreman suočiti se s krivnjom svoje zemlje za ratove 90-ih

11.8.2020.
15:10
VOYO logo

Važno pitanje za budućnost svakako je, hoće li i kako, u miješanju tijesta za pogaču pomirenja sudjelovati i vlast u Beogradu.

Prema svemu što se posljednjih dana moglo čuti, unatoč porukama mira iz Knina, Aleksandar Vučić ni za pedalj ne odstupa od tvrde nacionalističke retorike. Srbe u Hrvatskoj proziva za izdaju srpstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između stabala jabuka, odjeven u kratku majicu i hlače, s čašom vina u ruci, predsjednik Srbije za vikend je ugostio premijerku u dvorištu očeve kuće. Odnose s Hrvatskom u ležernom ambijentu vjerojatno nisu ni spominjali, kad su već ranije jasno dali do znanja da prvo zajedničko hrvatsko-srpsko obilježavanje Oluje ne podržavaju.

"Nemojte nas tjerati da mislimo isto i nemojte tjerati jednu državu da se mora suglasiti s nečim, zato što bi se to negdje nekome svidjelo", kazao je Vučić

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NE RAZUMIJEM ZAŠTO JE TO NAPRAVLJENO' /

Srpsku premijerku pitali o Oluji, ona spomenula Jasenovac i hvalila Vučića: 'Teško mi je javno osuditi ono što je napravio Milošević'

Image
'NE RAZUMIJEM ZAŠTO JE TO NAPRAVLJENO' /

Srpsku premijerku pitali o Oluji, ona spomenula Jasenovac i hvalila Vučića: 'Teško mi je javno osuditi ono što je napravio Milošević'

"Želimo pomirenje, želimo mir, ne tražimo od vas da priznate zločine, ni da se ispričavate", kazala je predsjednica srpske Vlade Ana Brnabić.

No, pitanje je kako do pomirenja kada državni vrh u Srbiji očito i dalje nije spreman suočiti se s krivnjom svoje zemlje za ratove 90-ih. Ističe to i mirovna aktivistica Nataša Kandić, jedna od rijetkih javnih osoba koja je ondje bezrezervno podržala dolazak Borisa Miloševića u Knin.

"Moja ocjena je da je s ovim novim koracima Hrvatska u velikoj prednosti u odnosu na Srbiju, zato što smo sa srpske strane, kada je riječ i o predsjedniku i o premijerki, čuli isto ono što slušamo posljednje tri, četiri godine. Nema tu pomaka", prokomentirala je Kandić, inače osnivačica Fonda za humanitarno pravo.

Image
ODJECI PROSLAVE OLUJE /

Radman odgovorio Vučiću: 'Uplitanje u unutarnja pitanja druge države je protivno međunarodnom pravu'

Kako uspostaviti dijalog u kojem bi sugovornik trebao biti Vučić, zapitao se na društvenim mrežama i nezavisni saborski zastupnik Bojan Glavašević, da bi ga jedan od predsjedniku naklonjenih tabloida odmah proglasio ustašom koji Vučića želi rušiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da je vrlo važna poruka da ne trebamo povlačiti znak jednakosti između građana Srbije i režima koji u njihovo ime govori. Moramo se sjetiti da postoji niz pojedinaca i organizacija iz građanske Srbije koji godinama rade na demokratizaciji", izjavio je Glavašević.

Njima, kaže, treba pružiti ruku, a proces pristupanja Srbije Europskoj uniji iskoristiti kako bi se na autoritarne tendencije vladajućih stranaka odgovorilo i privremenom blokadom dijelova pristupnih pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poanta nije, 'e sad ćemo mi vas kazniti.' Poanta je, 'gledajte, morate napraviti određeni napredak da bismo mogli nastaviti razgovor'. Dakle, poanta je u uvjetovanju i nastavku tog procesa, a ne u njegovom zaustavljanju", pojasnio je Glavašević.

Civilno društvo u Srbiji će sa svoje strane nastaviti pritiskati Vučića.

"Da je trenutak, možda i pet do 12, da se te greške priznaju, ali u ime zajedničke demokratske budućnosti", kazala je Kandić

Čeka se, dakle, pomirljiva gesta srpskog predsjednika. Pitanje je, do kada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo