Šešelj je na tiskovnoj konferenciji u Beogradu ocijenio da je oslobađajuća presuda "s pravnog aspekta jedina moguća" i poručio da ga ne zanimaju komentari i reakcije u regiji, ali da će uzvratiti "ako prijeđu prag podnošljivosti".
No, sudeći po dosadašnjoj praksi, lider Srpske radikalne stranke teško može računati na odštetu za oko 12 godina pritvora u Haagu, sve i ako nakon žalbenog postupka bude pravomoćno oslobođen.
Naime, Vijeće sigurnosti ni svim njegovim prethodnicima koji su oslobođeni nije priznavalo pravo na naknadu, s obrazloženjem da UN ne isplaćuje odštetu.
UN nikome ne plaća ništa
Poznati beogradski odvjetnik Toma Fila potvrdio je za Tanjug da nijedan optuženi koji je oslobođen u Haagu nije dobio naknadu za neosnovani pritvor.
Prema njegovim riječima, UN nikome ne plaća ništa.
"Odštetu nisu uspjeli dobiti ni Miroslav Radić, Milan Milutinović, Momčilo Perišić...Nikome nisu priznali pravo na naknadu štete", kaže odvjetnik.
Komentirajući presudu Šešelju, Fila je rekao da je iznenađen:
"Nisam ovo očekivao nakon presude Radovanu Karadžiću u kojoj je Šešelj šmešten u zajednički zločinački poduhvat", rekao je Fila.
Glasnogovornik Tribunala: Ne postoji mogućnost dodjeljivanja odštete
Glasnogovornik Haškog tribunala Nenad Golčevski rekao je da ni po pravilima ni po Statutu tog suda ne postoji mogućnost dodjeljivanja odšetete bilo kojem od optuženih ili oštećenih ako su oslobođeni krivnje, a nakon što su neko vrijeme proveli u pritvorskoj jedinici UN-a, prenosi RTS.
"Slučaj Vojislava Šešelja nije prvi takav slučaj, imali smo već nekoliko optuženih koji su oslobođeni po svim točkama optužnice, ali ni u jednom slučaju nije bilo nikakve odštete", rekao je Golčevski.