Nije im dovoljan Burj Khalifa (najviša zgrada na svijetu), kao ni umjetni otoci Palma i Svijet, UAE sada razmatraju podizanje umjetne planine.
Bio bi to način pomoću kojeg bi si ova pustinjska zajednica osigurala stalni pritok vode. Planina bi, barem u teoriji, prisilila vlažni zrak da se podigne i ohladi, čime bi nastali oblaci na inače uvijek čistom nebu.
U te bi se oblake zatim 'posijale' sitne čestice oko kojih bi se formirale vodene kapljice koje bi onda padale kao kiša.
Svježa voda iz postrojenja za deslanizaciju već je pretvorila pustinje Dubaia u zelena igrališta golfa.
Bogataško iživljavanje: Pogledajte novi statusni simbol u Emiratima (VIDEO) (FOTO)
Moralne dileme – ili ne
Nekim ljudima ovaj prijedlog označava trijumf ljudskog duha nad neprijateljskim vremenskim uvjetima, koji će omogućiti pustinjama da procvjetaju. Za druge, radi se o manifestaciji čovjekove arogancije koja se nameće prirodi.
A neki će jednostavno promatrati prijedlog Emirata kao praktičan način da se oslobode klimatskih ograničenja. Napokon, centralno je grijanje već omogućilo ljudima u hladnijim zemljama da žive daleko udobnije od svojih predaka, čak i ako bi jeftinija opcija bila da jednostavno stave još par slojeva odjeće na sebe.
Istraživanja se nastavljaju
U međuvremenu, UAE nastavljaju s pripremnim istraživanjima.
"Ono što mi radimo u osnovi je procjenjivanje učinaka na vrijeme raznih tipova planina, koliko bi visoka trebala biti i kakvi bi trebali biti obronci", izjavio je Roelof Bruintjes, glavni znanstvenik iz američkog Nacionalnog središta za atmosferska istraživanja (NCAR). "Do ljeta ćemo imati izvještaj o prvoj fazi.
NCAR je prošle godine dobio novčana sredstva u vrijednosti od 400.000 dolara (2.635.000 kuna) kako bi predložili "detaljno modeliranu studiju koja bi procjenjivala učinke izgradnje planine na vremenske uvjete".
"Izgradnja planine nije jednostavna stvar", dodaje Bruintjes. "Provjeravamo razne visine, širine i lokacije, dok istovremeno provjeravamo lokalnu klimatologiju."
Specifična lokacija još nije određena jer NCAR-ovi stručnjaci testiraju razna mjesta širom UAE-a.
"Ako projekt bude preskup za vladu, očito je da neće ići, ali će se bar znati da postoji alternativa za dugoročnu budućnost. Ako plan prođe, druga bi faza bila otići do tvrtke koja se bavi inžinjerstvom i koja bi odlučila da li je tako što moguće ili ne", završava Bruintjes.