Pandemija ne jenjava /

Hoće li mjere u Hrvatskoj popustiti do Božića? Slovenci već 27 dana žive pod ekstremno strogim mjerama, ali rezultata nema

Iako u prosjeku stoji znatno bolje od Hrvatske i Slovenije, radikalnije mjere razmatra i Njemačka

10.12.2020.
6:58
VOYO logo

Mi se nadamo da će nam ne baš tako stroge mjere uvedene na samo 23 dana dati rezultate, makar susjedi Slovenci već 27 dana žive pod ekstremno strogim mjerama - i rezultata nema.

U deželi se ne smije ništa, ne rade ni trgovački centri ni škole, nema misa, kafića, hotela, ne smiju iz jedne općine u drugu, a punih 51 dan noću ne smiju nigdje jer je na snazi policijski sat. Slučajeva i dalje imaju puno, a u Europi imaju i najviše smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u Njemačkoj problemi. Imaju rekordan broj smrti, svaki dan umre 500 Njemaca, makar cijeli studeni žive u lockdownu light. Pa sada i Angela Merkel misli da trebaju tvrdi lockdown, a jedan je zastupnik u Bundestagu svojom izjavom uzdrmao sve: "Tko se danas zarazi, umire na Božić".

Olujno nevrijeme, tuča i tornado na sjeverozapadu zemlje, srušena stabla, uništeni automobili, potopljeni brodovi, svjedoci govore "izgledalo je kao sudnji dan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
održana sjednica vlade /

Plenković: 'Predložio sam Milanoviću da ide u Bruxelles, on se zahvalio i s obzirom na teme odbio. Hrvatsku će predstavljati Janša'

Image
održana sjednica vlade /

Plenković: 'Predložio sam Milanoviću da ide u Bruxelles, on se zahvalio i s obzirom na teme odbio. Hrvatsku će predstavljati Janša'

Ta noćašnja superstanična oluja, kako su je opisali meteorolozi, i dalje nije najgora stvar koja se događa u Sloveniji. Više od dvije tisuće zaraženih, 30 posto pozitivnih testova, 38 umrlih samo danas, 51 dan nakon uvođenja noćnog policijskog sata i gotovo mjesec dana polulockdowna. Rezultata mjera nema, ministar zdravstva kaže da je jedini izlaz zatvaranje svega što nije esencijalno.

Prošao je već 51 dan od uvođenja policijskog sata, odnosno 27 dan od totalnog lockdowna i života bez škola, kafića, restorana, kao i cirkuliranja ljudi među općinama. Mjere nisu dovele do stabilizacije, nego je Slovenija i danas treća u Europi po broju zaraženih, a čak prva po broju umrlih. Ugledni slovenski imunolog koji radi u Berlinu kaže - mjere su uvedeno prekasno.

"Prvo je što je prekasno, a možda se i svi ne drže točno tih mjera. A možda treba i o drugim mjerama razmisliti koje su više efikasne. A može se i apelirati na ljude da ostanu kod kuće i da ne susreću druge ljude jer to je jedini način kako možemo zaustaviti širenje virusa", rekao je, imunulog Andrej Trampuž.

No, problem je i što se u vrhu slovenske politike otvara novi front. Totalni lockdown traži ministar zdravstva iz stranke Desus koju je ponovno preuzeo Karl Erjavec, čemu se odlučno protivi ministar gospodarstva i traži popuštanje nekih mjera. I na današnjoj sjednici Vlade opet nije bilo dogovora što dalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisu danas našli rješenje što učiniti, zasad su produžili sve postojeće mjere do ove subote, tada će obaviti još par razgovora s predstavnicima u gospodarstvu i zdravstvene struke, i tada će vlada odlučiti da li neke od tih mjera ipak u Sloveniji popustiti da bi barem za božićne praznike malo lakše živjeli", poručio je Miha Orešnik, novinar Kanala A.

S druge strane, iako u prosjeku stoji znatno bolje od Hrvatske i Slovenije, radikalnije mjere razmatra i Njemačka. Dok se užurbano pripremaju centri za cijepljenje u iščekivanju prvih doza nakon Nove godine, rekordnih 20 tisuća zaraženih i gotovo 600 mrtvih u jednom danu bili su dovoljan razlog da kancelarka u Budnestagu odlučno zatraži pooštrenje mjera za blagdane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako imamo ovoliko puno kontakata prije Božića, to bi mogao biti posljednji Božić s našim bakama i djedovima, a to znači da smo bili nemarni. Ne smijemo to raditi, dame i gospodo", izjavila je Merkel.

I Nijemci bi to bili spremni prihvatiti.

"Već se spremamo na vakcinaciju i vidi se kraj ovog lockdowna. To neće biti na kraju decembra, neću biti ni u januaru ili februaru, ali vidimo da će biti u proljeće ili više-manje normalan život u ljetnim mjesecima", rekao je Trampuž.

Za Sloveniju, kao i za Hrvatsku, koje su u ovom trenutku najmanje triput gore od Njemačke, do normalnog života moglo bi proći još više vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo