Dvanaestorica dječaka i njihov nogometni trener, koji su zarobljeni u špilji na Tajlandu, su živi, ali da bi izašli na slobodu morat će ili izroniti ili čekati mjesecima da se voda nastala poplavom povuče.
Traže se maske, pripremaju obroci
Dok se pripremaju prvi obroci koji bi se trebali dostaviti dječacima i treneru, zatraženo je 15 malih i ekstra malih maski za ronjenje ne bi li dječaci mogli roniti. No, prije nego što se takva operacija počne planirati - moraju dovoljno ojačati s obzirom na to da su proteklih devet dana preživjeli pijući vodu iz stalaktita.
Tajlandski ministar unutarnjih poslova Anupong Paojinda kaže kako je cilj spasiti dječake prije iduće obilne monsunske kiše - no nemaju baš mnogo mogućnosti.
Opasno ronjenje
Ronjenje u špiljama je i za profesionalce iznimno riskantno i opasno, a pogotovo za iznemogle dječake koji nemaju nikakvog ronilačkog iskustva. Tako da bi izašli trebali bi roniti i plivati kontra struje, ili se pridržavati uza zidove. Neki dijelovi pećine su prilično uski, a taj dio dugačak je oko 1,5 kilometara, od čega je polovica potpuno pod vodom i treba cijelo vrijeme roniti. Procjenjuje se da će odlazak do dječaka i put nazad trajati po nekoliko sati.
Izbacivanja vode iz pećine kako bi dječaci mogli pješke doći do slobode je čini se isto plan koji teško da će biti proveden jer ispumpavanje monsuna nije nimalo jednostavno.
Dobili prvu hranu
U ovom trenutku s dječacima se nalazi tim, među kojima su sestra i liječnik, a dobili su i prvi obrok. Strani mediji javljaju kako se neće krenuti žurno u spašavanje s obzirom na to da su za sada 'sigurni tamo gdje jesu'.