Tanjug prenosi kako Tužiteljstvo u žalbenom podnesku detaljno upućuje na propuste većine članova prvostupanjskog sudskog vijeća koje je Šešelju izreklo oslobađajuću presudu potkraj ožujka ove godine i predlaže Žalbenom vijeću da ga proglasi krivim i osudi. Kao alternativu preinačenju oslobađajuće presude u osuđujuću, tužiteljstvo je Žalbenom vijeću predložilo da naloži ponavljanje suđenja.
Nisu uvaženi argumenti i dokazi Tužiteljstva
U žalbi napisanoj na 100 strana Tužiteljstvo ističe da je prvostupanjsko vijeće suca Jean-Claudea Antoanetija pogrešno utvrdilo činjenično stanje jer nije zaključilo da Šešeljevi govori predstavljaju fizičko izvršenje progona, deportacije i prisilnog premještanja. To je, kako navodi tužiteljstvo, detaljno objašnjeno u podnesenoj žalbi.
Tužiteljstvo također smatra da prvostupanjsko vijeće nije donijelo ispravnu odluku, jer nije dalo valjane razloge za svoje zaključke, nije uvažilo agrumente i dokaze tužiteljstva te je pogrešno ocijenilo činjenično stanje utvrđeno tijekom suđenja.
Intervencija Žalbenog vijeća je, navodi se, nužna u ovom slučaju zbog "interesa pravde, interesa žrtvi, međunarodne zajednice i nasljeđa Haškog suda".
Poticao i podržavao ratne zločine
Obrazlažući prijedlog da se prvostupanjska presuda preinači u osuđujuću, tužiteljstvo smatra da Žalbeno vijeće treba prihvatiti dokaze tužiteljstva i Šešelja osuditi za zločine protiv čovječnosti, zatim za zajednički zločinački pothvat ka Hrvatskoj i BiH smatrajući da je Šešelj pridonio tom pothvatu novačeći zajedno za svojom strankom dragovoljce za ratište.
Tužiteljstvo u žalbi tvrdi da je Šešelj dijelio zločinačku namjeru s ostalim članovima zajedničkog zločinačkog pothvata, naročito s Miloševićem, Karadžićem, Stanišićem, Simatovićem, Arkanom, Kadijevićem, Hadžićem i Mladićem, te da za to ima dovoljno dokaza u spisima predmeta.
Šešelju je 31. ožujka izrečena oslobađajuća presuda po svih devet točaka optužnice kojom ga se teretilo da je govorom mržnje poticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i BiH tijekom ratnih sukoba te protjerivanje Hrvata iz Vojvodine.
Tužiteljstvo je tražilo da Šešelj bude osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 28 godina.