Stalni arbitražni sud smatra kako ne postoje dokazi da je Kina kroz povijest imala ekskluzivnu kontrolu nad tamošnjim vodama i resursima.
Energetski bogato područje
Kina svojata gotovo cijelo Južnokinesko more, uključujući grebene i otoke koje i drugi smatraju svojima. Riječ je o energetski bogatom području kojim svake godine morskim putem prođe 5 bilijardi dolara prometa.
Sud u Haagu rekao je kako je Kina prekršila filipinsku suverenost, te da čini "veliku štetu okolišu koraljnih grebena" gradeći umjetne otoke.
"Pošto ta komisija nema jurisdikciju, njihova odluka je prirodno ništavna i nevažeća", smatra Kina, koja ne priznaje Stalni arbitražni sud.
Kina ne priznaje odluku suda
Kina je već ranije najavila kako neće priznati odluku tog suda. Američki diplomatski, vojni i obavještajni dužnosnici istaknuli su kako će kineska reakcija na odluku suda znatno utjecati na odgovor drugih država, kao i SAD-a.
Ako primjerice kinesko naoružavanje na tom području ubrza ili eskalira, SAD i ostale države neće imati izbora, te će morati odgovoriti s novim i većim međunarodnim misijama za slobodu morskog i zračnog prostora, rekao je anonimni američki dužnosnik.
More kao vojni poligon
SAD i Kina često održavaju vojne vježbe na tamošnjem području, te se međusobno optužuju za njezinu militarizaciju.
Filipini su pozdravili odluku suda, ali su pozvali na "suzdržanost i trezvenost", dok je Kina odmah priopćila da ne "priznaje i ne prihvaća" tu odluku.