“U ovom ranom stadiju postupka vrlo je nezahvalno govoriti o pravičnosti kaznenog procesa koji se pokreće protiv hrvatskih navijača. Grčka je članica Europske unije, te kao takva obvezna poštivati međunarodne obveze o zaštiti ljudskih prava. Europski sud za ljudska prava do sada nije donio niti jednu presudu prema kojoj osumnjičenici ne bi smjeli biti izručeni Grčkoj i to zbog bojazni da će tamo protiv njih biti vođen nepravedan postupak. S druge strane, puno je slučajeva u kojima je Europski sud za ljudska prava naknadno ipak utvrđivao da su kazneni postupci u Grčkoj bili problematični", komentiraju za N1 dvojica uglednih grčih odvjetnika Stephanos Stavros i Vassilis Vrannas rizik da Hrvati ne dobiju pravično suđenje.
Podsjećaju na slučaj zbog kojeg je reagirao i Strasbourg
Iako misle kako je broj okrivljenih zadržan u pritvoru iznenađujuć ne smatraju kako bi to bio dokaz neprijateljstva ili pristranosti jer im se na teret stavljaju teška kaznena djela, te kako će nastavku istrage sigurno biti onih koji će biti pušteni na slobodu. No upozoravaju na drugi rizik - teret javnog mijenja, te negativnog publiciteta koji okružuje ovaj slučaj. Kao primjer navode slučaj u kojem su visokopozicionirani dužnosnici u javnim istupima tvrdili su da je u pitanju ‘skandal bez presedana’, pa je Europski sud za ljudska prava zaključio da su povrijedili okrivljeniku pravo na učinkovitost pravnih sredstava. Time je, dakle, dovedeno u pitanje cijelo suđenje.
Podsjećaju da okrivljenici u pritvoru mogu provesti najviše 18 mjeseci, a za najteže kazneno djelo, ubojstvo navijača AEK-a moguć je i doživotni zatvor. No hoće li biti izrečena maksimalna kazna ovisi o nizu faktora. Svakako da je huliganizam otegotna okolnost, ali suci kažu da do sada "grčki sudovi nisu uspostavili neke posebne tarife za kategorije prekršaja koje su počinili huligani".