Direktor Goldman Sacksa prošli je tjedan na Twitteru rekao da se veseli što će nakon Brexita više vremena provoditi u Frankfurtu, a pet vodećih britanskih udruga poslodavaca zaprijetilo je u ponedjeljak da je gospodarstvo suočeno s kritičnom prijetnjom.
"Upravo sam napustio Frankfurt. Odlični sastanci, odlično vrijeme, jako sam uživao. To je dobro, jer ću sve više vremena provoditi tamo.#Brexit", napisao je Lloyd Blankfein prošli četvrtak.
Khan, član oporbene Laburističke stranke, rekao je da Blankfeinova izjava pokazuje stajalište šire poslovne zajednice i uozorio da će ga ostali slijediti ako se ubrzo se ne postigne prijelazni dogovor s Bruxellesom.
"On javno artikulira ono što privatno govore brojni direktori i investitori koji vole raditi u Londonu - ako ne znaju što će se događati nakon 29. ožujka 2019. morat će napraviti plan B", rekao je Khan.
"On ne blefira, kada svakodnevno razgovaram s poslovnim ljudima oni ne blefiraju", dodao je.
Premijerka Theresa May obećala je da će na dvije godine zadržati pristup zajedničnom tržištu EU-a kako bi se izbjegle teškoće u poslovanju tvrtki koje ne znaju kako će u budućnosti trgovati sa susjedima.
No, vodeći zagovornici Brexita počeli su tražiti od May da napusti pregovore ako Bruxelles uskoro ne pristane na pregovore o budućem trgovinskom sporazumu s Velikom Britanijom.
Ipak, njemačka kancelarka Angela Merkel i drugi europski čelnici koji su se okupili u četvrtak na dvodnevnom summitu u Bruxellesu odbacili su poziv premijerke May da se u sklopu pregovora o britanskom izlasku iz Unije pokrenu i razgovori o budućim trgovinskim odnosima.
EU ustraje da se pregovori o budućim odnosima ne mogu otvoriti dok se ne postigne dovoljan napredak o glavnim pitanjima razdruživanja: pravima građana EU-a u Velikoj Britaniji i britanskih građana u EU, rješavanju pitanja graničnog režima na granici Irske i Sjeverne Irske te financijske nagodbe, odnosno obveza koje je Velika Britanija preuzela kao članica EU-a.