Svih dvadeset osam članova Sjevernoatlantskog saveza odreda su članovi međunarodne koalicije na čelu sa Sjedinjenim Državama koja se bori protiv skupine Islamske države (IS) na tom području, ali nisu izravno umiješani u sirijski sukob.
"Svjedoci smo strašne humanitarne krize. Ponekad je dobro imati raspoređene vojne snage, kao u Afganistanu", rekao je Jens Stoltenberg u nedjeljnom izdanju Bilda.
"No ponekad su troškovi vojne operacije veći od njezine koristi. Nakon analize stanja u Siriji članovi NATO-a došli su do zaključka da bi takva operacija pogoršala ionako strašno stanje", dodao je.
"Postoji opasnost da to preraste u još veći regionalni sukob u kojemu će biti još više nedužnih žrtava. Raspoređivanje vojnika nije uvijek rješenje", istaknuo je.
Zapad, koji nije kadar zaustaviti rat u Siriji, nerijetko optužuju za pasivnost u tom sukobu koji prijeti njegovoj vjerodostojnosti i sigurnosti.
Rusija pak vojno podupire režim predsjednika Bashara al-Assada, napose u njegovoj ofenzivi za oslobađanje Alepa, drugog po veličini grada u zemlji, od pobunjenika.