NJEMAČKA POZVALA NA ŠTEDNJU /

Gazprom govori da je riječ o kvaru, Kremlj da to rade zbog sankcija: Plin i dalje ne dolazi u Europi

Zbog zatvaranja plinovoda drastično rastu cijene plina. Neke države gase vatru novim mjerama građanima

6.9.2022.
21:30
VOYO logo

Prestanak isporuka plina Sjevernim tokom 1 najviše utječe na Njemačku. U tu je zemlju ovim putem na dan dolazilo 165 milijuna kubičnih metara plina. Od početka rata to se smanjilo na 33 milijuna pa se zbog sve većih računa građana Njemačka odlučila na paket pomoći od 655 milijardi eura.

"Namjera je dobra, da se ljudima barem nekako pomogne, ali to neće moći funkcionirati godinama", smatra Kristin Grundler iz Chemnitza, Njemačka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Europske unije, način na koji Putin koristi ruske energente nazivaju hibridnim ratovanjem. Već u petak očekuje se izvanredni sastanak ministara energetike.

Image
'BIT ĆE POSLJEDICA' /

Rusi objavili plinski rat Europi! Njemački veleposlanik: 'Bit će teška zima, no nećemo igrati Putinovu igru'

Image
'BIT ĆE POSLJEDICA' /

Rusi objavili plinski rat Europi! Njemački veleposlanik: 'Bit će teška zima, no nećemo igrati Putinovu igru'

"Rusija koristi zalihe prirodnog plina kao oružje. Preuzimamo odgovornost i najveći korak koji ćemo napraviti, a koji neće utjecati na globalno tržište plinom i LNG-om je smanjenje potrošnje plina", objašnjava Kadri Simson, europska povjerenica za energetiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Gazproma tvrde da je isporuka plina sjevernim tokom 1 prekinuta zbog kvara koji bi trebala popraviti Njemačka, no glasnogovornik Kremlja objašnjava o čemu je zapravo riječ.

"Problem s isporukom plina događaju se zbog sankcija koje su našoj državi i brojnim tvrtkama nametnule zemlje Zapada, među kojima su Njemačka i Velika Britanija. Drugi razlozi koji bi uzrokovali probleme s isporukama plina ne postoje", kaže Dmitrij Peskov.

Da bi riješila problem s energijom Njemačka bi čak mogla ponovno staviti u funkciju dvije nuklearne elektrane.

"Moramo još dobro razmisliti o ovoj odluci. Rekao sam već i ranije, riječ je o visoko rizičnoj tehnologiji koja bi do kraja godine trebala prestati s radom. Odluka da se krene s time donijela bi se radi zaštite, iz nužnosti", kaže njemački ministar gospodarstva Robert Habeck.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina zemalja rješenje vidi u uštedi energije, Francuska najavljuje onu od 10 posto.

"Najbolja je energija ona koju ne koristimo", tvrdi francuski predsjednik Emanuel Macron.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski plin mogao bi se dovesti i na druge načine, ne ovisi se isključivo o Sjevernom toku 1 - no sa zatvaranjem ovog plinovoda, svima je jasna poruka koju šalje Rusija - hajde da vidimo kako ćete sada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo