Iako je Paulin poslije otkaza tužila tvrtku i dobila odštetu od 60.000 eura, te 2010. godine nije znala da su je šefovi nadzirali, odnosno da su platili privatnog detektiva da nadzire što radi, koga viđa i gdje se kreće. Taj je podatak saznala 2012. godine, kad je u francuske medije dospjela pozamašna količina mailova uprave francuskog ogranka IKEA-a, koja je otkrila da je kompanija nadzirala ogroman broj svojih radnika, ustupivši privatnim detektivima njihove brojeve mobitela, bankovne račune i ostale osobne podatke. Nadzori radnika, otkrili su dokumenti, počeli su se provoditi još 2002. godine, a do 2012. je na usluge privatnih detektiva potrošeno čak 475.000 eura.
Nakon otkaza se pokušala ubiti
Francuski su istražitelji zbog ovog otkrića već ispitali dvanaest direktora, sadašnjih i bivših, a očekuje se da bi uskoro mogli podnijeti i kaznenu prijavu zbog nezakonitog prikupljanja tuđih osobnih podataka. Zasad nema optužbi da se ovakav nadzor događao u ijednoj od 42 zemlje u kojima IKEA ima trgovine.
No, kako piše New York Times, koji je dobio uvid u sudske spise ovog slučaja, nejasno je zašto je francuska IKEA poduzela takve razmjere nadzora budući da prikupljene podatke nisu mogli legalno iskoristiti. Virginie Paulin je za NYT ispričala da je kompanija u veljači 2009. godine službeno navela da će joj dati otkaz jer hitno moraju popuniti njeno radno mjesto stalnom zamjenom. Na sastanku sa šefovima u travnju 2009. optužili su je da pretjeruje o ozbiljnosti svoje bolesti, iako to nisu potkrijepili nikakvim dokazima. Sa sastanka je, ispričala je, otišla "uništenog dostojanstva i ugleda", a par dana kasnije se pokušala ubiti.
"Puno sam uložila u profesionalni razvoj u IKEA-i. Možda i previše. Ali moj posao je bio velik dio mog identiteta i bila sam na to ponosna", kazala je Paulin. Stvari su joj postale jasnije kad je vidjela sporne mailove.
'Pa nije ovo sovjetska Rusija'
"Dok nisam vidjela te mailove, nisam razumjela dubinu njihovih sumnji i paranoje. Oni su zaista mislili da glumim bolest", komentirala je Paulin, kojoj je privatni detektiv čak uspio kopirati putovnicu koja pokazuje da je u vrijeme bolovanja putovala u svoju kuću u Maroku. Paulin tvrdi da je tamo putovala uvijek uz obavijest nadležnim ustanovama i uz njihovo odobrenje.
Njena odvjetnica je također komentirala slučaj: "Teško je i zamisliti da se ovakvo što desilo u demokratskom društvu poput Francuske. Pa nije ovo sovjetska Rusija."
IKEA je također provela internu istragu i otpustila neke direktore, a javno su iskazali žaljenje što su "neki direktori" poduzeli akcije "koje su protivne našim vrijednostima i etičkim standardima", te su u novi kodeks ponašanja uveli poštovanje privatnosti. No, osobno se svojim 'metama' nisu ispričali. "Nitko nikad nije nazvao ili došao i osobno se ispričao za ono što je učinjeno. To je gesta koju sam očekivala, a ne neku veliku istragu. Ali to nikad nisam dobila", kazala je Paulin za NYT.