Američka savezna policija ispitala je bivšeg savjetnika američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost Michaela Flynna zbog njegovih telefonskih razgovora s ruskim veleposlanikom, objavio je New York Times.
List piše da su istražitelji nisu uvjereni da je Flynn prema njima bio posve iskren.
U trenutku kad je Obamina administracija krajem prosinca naredila sankcije protiv Rusije zbog navodne umiješanosti u američke izbore, Michael Flynn, tada još obični građanin, uvjeravao je ruskog veleposlanika u Washingtonu Sergeja Kisljaka da će izabrani predsjednik Donald Trump biti puno blaži.
Kad je informacija o tome procurila u javnost, Flynn je zanijekao da je do takvog razgovora uopće došlo. Njegovo negiranje bilo je toliko odlučno da ga je potpredsjednik Mike Pence ponavljao na televiziji.
Prošli tjedan su dokazi protiv Flynna postali prejaki pa je savjetnik za nacionalnu sigurnost morao priznati da je "nesmotreno propustio obavijestiti izabranog potpredsjednika Mikea Pencea i druge osobe o potpunim informacijama o telefonskim razgovorima s ruskim veleposlanikom".
Američko ministarstvo pravosuđa upozorilo je prije toga toga Bijelu kuću da bi ta pogreška mogla Michaela Flynna učiniti podložnim pokušaju ruske ucjene.
Čak i Trumpovu svijetu poluistina, pišu američki mediji, ipak postoje neke granice koje se ne smiju prijeći. U ovom slučaju, Flynn je, na teži način, otkrio dvije.
Prvo, Mike Pence je ugodan čovjek i nije ga lako naljutiti, ali nikako nije dobra ideja lagati mu. Drugo, time što je u aferu bio izravno upleten njegov potpredsjednik, ona se opasno približila i samom Trumpu, što on nije mogao dopustiti.
Osim što je Trumpa doveo u veliku nepriliku niti mjesec dana od stupanja na dužnost, Flynnov slučaj ponovo je potaknuo mnoga pitanja o prošlim i budućim odnosima nove američke administracije s Rusijom. A pokaže li se da je lagao i FBI-ju, Flynn će se dovesti i u neprilike sa zakonom.