Bilješka pokazuje da je NSA - navodno nenamjerno - godišnje prikupljala i po 56.000 mailova i drugih komunikacija Amerikanaca koji nemaju nikakve veze sa terorizmom, tijekom pune tri godine.
Neimenovani američki obavještajac je novinarima objasnio da nije bila riječ o namjernom presretanju komunikacija, nego o tehničkom problemu. "Ako imate mail na Gmailu ili Hotmailu, znate da kad ga otvorite imate broj o broju mailova koji vas čekaju u inboxu. Svi se ti podaci prenose internetom kao jedna komunikacija. Zbog tehnoloških razloga, NSA nije to mogla 'razbiti' na individualne komponente", kazao je neimenovani obaještajac.
Tijekom te tri godine, NSA je presretala i međunarodne podatke koji su prolazili preko američkih optičkih kablova, te tvrde da iz tehničkih razloga nisu bili u mogućnosti da razdvoje komunikaciju stranaca od komunikacije Amerikanaca. Inače, prema američkom zakonu, potrebni su pojedninačni nalozi za nadzor Amerikanaca ili stranaca koji žive na tlu Amerike.
Sud je inače 2011. godine presudio da skupljanem mailova američkih građana NSA krši američki Ustav prema kome je zabranjen nedozvoljen nadzor, pretraga i uzimanje podataka. NSA je nakon toga uvela novu proceduru prema kojoj mogu izdvojiti mailove koje šalju ljudi u SAD, a sud ih je odobrio smatrajući da su ustavno prihvatljive.