VIZIONAR ELON MUSK UVJEREN: Roboti će vam uzeti poslove…Ali država će vas ipak morati plaćati
'Mogući učinci robotike na tržište rada'
Nacrt izvještaja, kojeg je podnijela socijalistkinja Mady Delvaux-Stehres, upozorava kako se moraju provesti pripreme za nadolazeću tehnološku revoluciju, uključujući i "moguće učinke robotike na tržište rada", piše Independent.
"U svjetlu mogućih učinaka robotike i umjetne inteligencije na tržište rada ozbiljno bi se trebao razmotriti opći osnovni prihod, te pozivamo sve države članice ta to učine", stoji u izvještaju.
Predlaže se i uspostava sustava izvještavanja o načinu na koji robotika djeluje na gospodarske rezultate tvrtki "u svrhu oporezivanja i doprinosa socijalnoj sigurnosti".
Osigurati pristojan život
U intervjuu Delvaux-Stehres kaže da je tako što važno kako bi se osiguralo da, čak u slučaju da dođe do porasta nezaposlenosti zbog tehnološke revolucije, ljudi ipak mogu "imati pristojan život".
"Zatražili smo od Komisije da provjeri koju će vrstu poslova, ili preciznije koju vrstu zadataka, preuzeti roboti."
"Mora se raspraviti o tome trebamo li promijeniti naš sustav socijalne sigurnosti. Pa čak trebamo li razmisliti o univerzalnom prihodu, jer ako bude previše nezaposlenih ljudi, trebati ćemo osigurati da i oni imaju pristojan život."
Ideja univerzalnog dohotka sve popularnija
Ovaj izvještaj stiže u trenutku kada zamisao o univerzalnom dohotku počinje dobivati na popularnosti širom svijeta.
Ranije ovog mjeseca finska je postala prva zemlja u Europi koja isplačuje svojim nezaposlenim građanima osnovni mjesečni prihod od 560 eura (oko 4.200 kuna), kao dio radikalnog dvogodišnjeg projekta čiji je cilj smanjivanje siromaštva i nezaposlenosti, dok bi se istovremeno smanjili i državni troškovi i birokracija.
Nešto slično će se dogoditi i u dvije lokalne zajednice u Škotskoj, dok je u prosincu jedna kanadska provincija izglasala odluku o testiranju univerzalnog osnovnog dohotka za svoje građane u partnerstvu s nacionalnom vladom.